Toom Vene poliitikasaates: ärge mitte lootkegi, et Euroopa Liit kokku variseb

16/03/2021

Venemaa poliitikasaates «60 minutit» andis Euroopa Liidu vaktsiinikriisi kohta seletusi eurosaadik Yana Toom (KE), edastab Postimees.

Saates osalenud Toom pidi esmalt vastama saatejuhi küsimusele, miks venelasi Euroopas ei armastata. Küsija osutas sellele, et Euroopa ei võta Venemaa pakutud Sputnik V abi vastu ning tagatipuks kallab abipakkuja poriga üle.

Toom vastas, et tema pole Sputniku vaktsiini kohta midagi halba kuulnud, küll aga AstraZeneca kohta. «Ei ole ma leidnud ega lugenud väga ränkadest kõrvalmõjudest, et eakamad inimesed oleksid vaktsiini kätte surnud. Mida pole, seda pole. AstraZeneca kohta kirjutatakse seda iga päev,» vastas Toom. 

Tema sõnul on hetkel Sputniku kohal ainult üks tõsine küsimus, mis puudutab vaktsiinipasse. «Osa riike lubab sisse vaid vaktsineeritud inimesi. Eeldatakse, et vaktsiinipassis on vaid need vaktsiinid, mida on Euroopa Ravimiamet heaks kiitnud. Sputnikut seal hetkel ei ole,» selgitas Toom. «Aga ma arvan, et ta saab selle, kuna olukord on nukker.»

Toom tõi välja, et paljud riigid juba kasutavad Sputnikut – Itaalia on teatanud, et on valmis ostma, kuid Saksamaa ja Prantsusmaa on selles ettevaatlikud. Eurosaadik tõi ka esile, et Venemaa pidi juba ammu esitama taotluse Euroopa Ravimiametile, kuid dokumendid ei jõudnud õigesse kohta kohale. «Nüüd on jõudnud dokumendid kohale,» kinnitas ta. «Aga jah, ma ei hakka valetama, Venemaad ei armastata,» ütles Toom. 

Küsimusele, miks öeldakse, et vaktsineerimine on Euroopa Liidus läbi kukkunud, vastas Toom, et see on faktiliselt nii. «Ma muidugi ei oleks nii kahjurõõmus, kuna vaktsineerimisega on hästi väga vähestes riikides,» lisas ta juurde. «Ja meie teiega nende riikide sekka ei kuulu.»

Toomilt küsiti ka, miks täpsemalt Euroopa vaktsineerimiskava ikkagi läbi kukkus. «Sest AstraZeneca ei täida oma kohustusi. Meil oli probleem Inglismaaga, kes sai Euroopa Liidu vaktsiini enda kätte. Aga me loodame, et tuleme sellest välja,» lisas Toom. 

Saatejuhid jätkasid aga hoogsalt: «Kas Euroopa Liit variseb?» päriti Toomilt. «Muidugi mitte. Ärge isegi lootke. Euroopa Liit on hea projekt ja kriise tuleb ikka ette,» vastas Toom.