Teisipäeval, 17. septembril osales Euroopa Parlamendi liige Jana Toom (Keskerakond/Renew Europe) kuulamistel alltöövõtu ja tööturul vahendamise teemal.
Kuulamised toimusid Euroopa Parlamendis Strasbourgis alltöövõtu kuritarvitamise vastase päeva raames. Selle päeva korraldasid kolm suurt Euroopa ametiühingute föderatsiooni, mis koondavad ehitus-, toidu-, põllumajandus-, turismi- ja transpordisektori töötajaid. Lisaks Strasbourgi kuulamistele toimus ka meeleavaldus Euroopa Parlamendi hoone ees.
Euroopa alltöövõtu reguleerimise küsimus ei ole tühine. Alltöövõtt on oluline osa ettevõtlusest, kuid alltöövõtu paljusid tasandeid kasutatakse sageli töötajate, eriti sisserändajate ekspluateerimiseks, nende õiguste äravõtmiseks ja viletsaks tasustamiseks. ELis on näiteks 2018. aasta lähetatud töötajate direktiiv, mis nõuab, et teise riiki lähetatud töötajatele peab maksma sama palka kui oma riigi töötajatele ning et aasta pärast saaksid sellised töötajad samad õigused, mis on tööseadusandlusega tagatud selles riigis töötavatele töötajatele.
Aprillis 2024 esitas Euroopa Komisjon direktiivi analüüsi ja otsustas seda mitte muuta. Selle asemel soovitati riikidel kohaldada parimaid tavasid, näiteks panna peatöövõtja vastutama kogu alltöövõtjate ahela eest ja kehtestada alltöövõtjate arvu „ülemmäär“ (nagu seda tehakse Belgias, Prantsusmaal, Itaalias ja Hispaanias). Ametiühingud on veendunud, et probleem nõuab tõsisemat reguleerimist, samuti töötajate lähetamise vahendamise keelustamist.
Jana Toom kutsuti osalema alltöövõtu- ja vahendustegevuse piiramist käsitlevatel kuulamistel. „Olen nõus, et pikad alltöövõtulepingute ahelad võivad viia ekspluateerimiseni ja ebaausa konkurentsini,“ ütles Euroopa Parlamendi liige. „Töötajad kannatavad sageli - alltöövõtjad võivad püüda vähendada kulusid, maksta madalamat palka, hoida neid halvemates tingimustes.“
Samas Toom usub, et enne uute seaduste vastuvõtmist on vaja töötada olemasolevate seaduste rakendamise kallal, et alltöövõtjad järgiksid reegleid: „Lihtne alltöövõtu piiramine ei pruugi konkreetses olukorras olla parim lahendus. Kõik uued reeglid peaksid olema suunatud ekspluateerimise lõpetamisele, kahjustamata seejuures seaduskuulekat ettevõtlust, mis tugineb alltöövõtule.“
Jana Toomi seisukoht töötajate lähetamise vahendamise kohta on sarnane: „Vahendajaid - värbamisfirmasid ja agentuure - tuleb rangemalt kontrollida, eriti kui tegemist on kolmandatest riikidest pärit töötajatega. Jällegi, me peame saavutama olemasolevate seaduste täitmist. Vahendajat, kes kasutab töötajaid ära või kaubitseb nendega, tuleks karistada. Peame keskenduma seaduste täitmisele, enne kui kaalume alternatiivina vahendavate agentuuride keelustamist.“