Liberaalid on teelahkmel von der Leyeni, Jana Toom aga Kaja Kallase suhtes

10/07/2024

Euroopa Parlamendi liberaale ühendav fraktsioon Renew Europe (Eestist kuuluvad sinna Reformi- ja Keskerakond) kuulasid täna Euroopa Komisjoni presidendina teist ametiaega noolivat Ursula von der Leyenit. Fraktsiooni liikme Jana Toomi sõnul on liberaalid von der Leyenile toetuse avaldamises teelahkmel, Euroopa Liidu (EL) kõrge välisesindaja kandidaadi Kallase suhtes on aga skeptiline Toom ise, kirjutab Postimees.ee.

Juunikuisel Euroopa Ülemkogul lepiti kokku, et traditsiooniliselt ELi juhtpositsioonid hõivanud Euroopa Rahvapartei, sotsiaaldemokraadid ja Renew proovivad senise koalitsiooniga jätkata. Komisjoni presidendi kandidaadiks on von der Leyen, ülemkogu presidendi kandidaadiks endine Portugali peaminister Antonio Costa. Samuti lepiti kokku Kallase esitamine välisesindaja positsioonile.

Nüüd tuleb läbida kadalipp Euroopa Parlamendis. Seal on aga määramatust veel päris palju, sest paljude juunikuus parlamenti valitud saadikute puhul alles loksub paika, kuhu fraktsiooni nad lõpuks siirduvad. Üheks oluliseks tegutsejaks on Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon ECR, mille tuntuim poliitik, Itaalia peaminister Giorgia Meloni on korduvalt avaldanud soovi, et ECRi roll kohtade jaotumisel peaks nende hea valimistulemuse tõttu olema suurem.

«See kõik on väga lahtine veel, sest meil käivad läbirääkimised kolme fraktsiooni vahel, mis peaksid moodustama nn Euroopa-meelse alliansi. Aga meil on tunne, et Ursula von der Leyen flirdib ECRiga, mis on meile täiesti vastuvõetamatu,» sõnas Toom liberaalide koosoleku järel. «Seega hetkel oleme teelahkmel ning see, kas tervikuna Renew fraktsioon toetab von der Leyenit või mitte, oleneb sellest, kuidas sündmused arenevad,» lisas ta.

Toom lausus, et liberaalid annavad endale aru, et nende fraktsioon on kaotanud kolmandiku senisest koosseisust. «Aga on ka maailmavaatelisi asju, mis maksavad.»

Millised signaalid viitavad sellele, et von der Leyen flirdib ECRiga? «Üks signaal on komisjoni seaduse ülimuslikkuse raport, mis pidi olema avaldatud 3. juulil. Aga nüüd lükkas von der Leyen selle edasi 24. juulile ehk ajale, kui komisjon peaks olema ametisse nimetatud. Kõik teavad ning see pole mingi saladus, et seda tehakse seepärast, et raport kritiseerib päris kõvasti nii Ungarit kui Itaaliat,» selgitas Toom.

Toom meenutas, et viis aastat tagasi, kui Poola paremäärmusliku partei Õigus ja Õiglus (PiS) ning ECRi esindaja Beata Szydło kandideeris tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni juhiks, siis ta kukutati läbi, sest liberaalidel oli selge arusaam, et ECRi poliitik sinna ei sobi. «Nüüd räägitakse sellest, et anda neile LIBE-komisjon. Vabandust, kuhu veel?»

Aga millise parlamendikomisjoni juhtkohad siis võiks ECRile loovutada? «See ei saa olla komisjon, mis on seotud Euroopa väärtuste või seaduse ülimuslikkusega. Kui räägime ECRist, siis neljandik nende koosseisust on poolakate PiSi saadikud. See on seesama erakond, kes kägistas meediavabadust Poolas, kes tekitas seal LGBT-vabad tsoonid jne. Kuidagi ei ole võimalik lasta neil LIBE-komisjoni juhtida,» rääkis Toom.

Toom tõi ühe aspektina veel mängu selle, et uue reeglina esindab triloogis (kolmepoolsed läbirääkimised Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ning Euroopa Liidu Nõukogu esindajate vahel erinevates seadusandlikes küsimustes) europarlamenti just alakomisjoni esimees. «Ehk see kõik ei lähe kokku selle retoorikaga, mida me kuuleme kogu aeg von der Leyeni enda suust: ka täna ta rääkis, kui palju ta teeb selleks, et ELis järgitaks seaduse ülimuslikkuse põhimõtet. Aga pole kuskilt näha, et see tegelikult jõuab päris tegudeni.»

Kui ühtselt seisavad liberaalid aga enda parteipere liikme Kaja Kallase taga? «Ma arvan, et liberaalid on suuresti Kaja seljataga. Ma olen ise väga skeptiline lihtsalt seetõttu, et ma tean, mida tähendab Kaja Kallas peaministrina. Samas ma ei saa teile öelda, et ma hääletan tema vastu,» nentis Toom. «Ma ikka mõtlen, mis ma sellega peale hakkan.»