Jana Toom rääkis Kanal 2-s kirikust ja eurovalimistest

23/05/2024

Esimese küsimusena Kanal 2 „Telehommikus“ 22. mail tõstatas saatejuht selle, kas Keskerakond ega Jana Toom pole seotud Pühtitsa kloostri õigusabikulude tasumisega. Euroopa Parlamendi liige Jana Toom, kes osales saates, selgitas, et ainult viis advokaadid ja kloostri kokku.  

“Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik ja Pühtitsa klooster on sõlminud enda esindamiseks lepingu advokaadibürooga Sirel & Partnerid. Mul ei ole nende õigusabikulude tasumisega absoluutselt mingisugust pistmist,” rääkis Toom. “Küsimus on selles, et MPEÕKi hakatakse survestama, et ta loobuks sidemetest Moskva Patriarhaadiga, millega kirik on minu teada juriidiliselt täiesti nõus, sest kirik on juriidiline keha, Eestis registreeritud, tal on põhikiri, põhikirja annab muuta. Teine asi on kanooniline side ja tegelikult see on asja tuum. Ma pole usklik inimene ja pidin natuke kodutööd tegema, aga nüüd saan aru, millest jutt käib: kellega koos sa palvetad, kellele sa mõtled. See on kanooniline side ja riigil ei peaks olema sinna asja. Põhiseaduse kohaselt riigikirikut meil ei ole ja on usuvabadus. Aga Siseministeerium palkas endale Raidla advokaadibüroo ja hakkab nüüd vaidlema nunnadega. No teate, nunnad versus Raidla ei kõla nagu väga loogiliselt. Nii tuligi jutuks, et äkki on ka kirikule advokaate vaja, ja siis me need leidsime.” 

Aga milline Jana Toomi isiklik seisukoht on – kas peaks siis Eestis olev Moskva Patriarhaadi kirik emakirikust nö lahti ütlema? 

„Ma ei saa öelda, et mul on siin mingisugune seisukoht. Nagu ma ütlesin, ma ei ole usklik inimene, aga kui on seadused, siis on nad täitmiseks. Ja ma absoluutselt pole nõus sellega, mida inkrimineerib mulle siseminister, – et ma läksin riigi vastu“. 

Küsimusele, mida ta tahaks veel enne eurovalimisi inimesteni viia, vastas Toom: „Meil ei ole seda alumist künnist, see on halb. Isegi kui hääletama läheb ainult 400 kandidaati, seitse Eesti saadikut osutuvad valituks. Ja kui inimesed ise selles ei osale, siis peavad nad peeglisse vaatama - et mis nüüd on? Nii et kutsun kõiki valima, isegi kui tuleb imeline päikeseline päev. Ma olen valmis jätkama Europarlamendis, aga kas valija on valmis selleks, et ma jätkan Europarlamendis, näitab 9. juuni. Iga töö vajab kogemust ja ma usun, et see kogemus mul nüüd on. Oleks kahju, kui kõik seitse Eesti saadikut hakkaksid jalgratast leiutama.“