Jana Toom: Ülemkogu otsus Ukraina kohta oli mitte liiga ambitsioonikas

18/04/2024

Venelaste õhurünnakud Ukrainas ning pühapäeval lahvatanud eskalatsioonid Lähis-Idas tõid Ülemkogu kohtumise päevakorda järjepanu ka Ukraina ja Iraani-Iisraeli küsimuse, kirjutas Delfi. Riigijuhid panid kirja, et Ukrainale tuleb kiiremas korras pakkuda sõjalist abi, sealhulgas suurtükke ja ka rakette. „See otsus oli ka kuidagi mitte liiga ambitsioonikas,“ ütles 18. aprilli Delfi „Erisaates“ Euroopa Parlamendi liige Jana Toom (Renew Europe).

„Eelmisel nädalal oli meil Brüsselis miniplenaar, kus endine meie fraktsiooni juht Guy Verhofstadt tegi ettepaneku, et Euroopa Parlament ei kinnita raportit Nõukogu eelarve üle enne, kui Nõukogu ei võta jalad kõhu alt välja ja ei anna Ukrainale seitset Patrioti (õhutõrjesüsteemi – toim.), mida Ukraina ammu palub, aga Nõukogul kas ei ole aega, tahet või mida iganes. See ettepanek sai mitte ainult meeletu aplausi, vaid ka parlamendi enamuse toetuse. Nüüd ma loen uudiseid ja ei näe seal seda. Ja ega see mind väga ei rõõmusta,“ sõnas Toom. 

„Olgem ausad, ega Euroopa Liit ei ole välispoliitiliselt väga mõjukas. Netanyahu loobus teisest löögist Iraani vastu peale telefonikõnet Bideniga, mitte Scholtzi või Macroniga. See, et me pingutame, et tee meid nii-öelda väga suureks. Aga see on muidugi tähtis, millise seisukoha kujundab Euroopa Parlament,” lisas Jana Toom.