Jana Toom: kui Porto Franco asjas jõustub süüdimõistev otsus, lähme halduskohtusse

21/03/2024

Euroopa Parlamendi liige keskerakondlane Jana Toom ütles 21. märtsil Delfi erisaates, et kui  Porto Franco asjas jõustub süüdimõistev otsus, siis paneb ta juhatuse lauale ettepaneku pöörduda halduskohtusse ja määrata isikliku vastutuse mõõtu. „Sest mina erakonna aseesimehena sain teada sellest saagast Eesti meediast. Ja ma absoluutselt ei ole nõus vastutama kellegi tegude eest, mida tehti ei tea kelle nõusolekul ja kuidas. See ei ole normaalne,“ kinnitas Toom.

Tallinna ringkonnakohus teatavasti tühistas Harju maakohtu varasema õigeksmõistva otsuse ja tegi uue otsuse, millega tunnistas Hillar Tederi, Keskerakonna endise peasekretäri Mihhail Korbi ja Keskerakonna mõjuvõimuga kauplemises süüdi. Keskerakonna karistuseks määras kohus miljon eurot.          

„Me usaldame Eesti kohtusüsteemi. Muidugi kaebame selle otsuse edasi ja vaatame, mida teeb Riigikohus. Sest meil on ju kaks täiesti vastupidist kohtuotsust: esimene aste mõistis täiesti õigeks, teine aste mõistis täiesti süüdi,“ lisas Jana Toom.  

„Kui ma vaatan tänaseid sündmusi, ei tea, kas naerda või nutta. Kui loen, et Jüri Ratas, Taavi Aas, Tõnis Mölder, kes kõik olid Keskerakonna juhatuse liikmed, annavad allkirju, umbusaldades Mihhail Kõlvartit selle eest, mida nad ise kokku keerasid, noh, see on halenaljakas, see on mingisugune uus tase,“ kommenteeris eurosaadik. „Mis puudutab sotsiaaldemokraate, ka nende ridades teatavasti on mõned meie endised juhatuse liikmed ja ka meie endine peasekretär, kes õnneks niimoodi ei käitu, suured tänud selle eest. Loodan, et see ei ole tingitud ainult soovist istuda oma soojadel kohtadel, vaid lihtsalt sellest, et nii ei tehta.“ 

Andrus Ansip (Reformierakond) ütles, et Porto Franco ei näe küll hea välja, kuid kuna maakohtu ja ringkonnakohtu otsused olid kardinaalselt erinevad, siis põhimõtteliselt puudub süüdimõistev otsus. Seetõttu leidis ta, et ainult Porto Franco ei peaks olema alus kellegi umbusaldamiseks, kuid selleks on tuhat muud põhjust. Ta nentis, et kohtuastmete vastukäivad otsused ei jäta head maiku ka kohtupidamisest endast.

Kas Keskerakond saab hakkama? Jana Toom: „Eelkõige ootame selle otsuse ära. Et homme sureme ära – seda kindlasti ei juhtu, meie eelarve järgnevaks kolmeks aastaks on pea 2,5 miljonit eurot, küll me saame hakkama. Mina isiklikult ning selliseid inimesi on veel, kes on valmis oma koduerakonna nimel imetegusid tegema – alates laenuvõtmistest ja lõpetades kinnisvara müügiga.“ 

Delfi otseetris Brüsselis olid veel Jaak Madison ja Sven Mikser.