Jana Toom peaministri otsusest: ega Kajal kerge pole - kumbapidi ta ei otsustaks, ikka poleks pääsu idavedude teemast

25/01/2024

Peaminister Kaja Kallas kinnitas tänasel valitsuse pressikonverentsil, et ta ei lähe 24. veebruaril presidendi vastuvõtule. Keskerakonna aseesimees ja eurosaadik Jana Toom leiab, et niinimetatud idavedude skandaalist poleks Kaja Kallasel mingitki pääsu.

„Ega Kajal kerge pole - kumbapidi ta ei otsustaks, kas tulla vastuvõtule abikaasaga või ilma, ikka poleks pääsu idavedude teemast. Lisaks on tal manageerida riigikogu mammutfraktsioon - 38 saadikut, kellest 25 on täiesti nähtamatud. Ise ta ju panustas sellesse, et parlament ei teeks sisulist tööd. Nii, et nende saadikute jaoks presidendi vastuvõtt on ainus võimalus olla pildil - kasvõi kleitidega,“ leiab Jana Toom. „Kuna peaministri populaarsus tema koduerakonna sees on kiiresti kahanemas, siis see, et ta solidariseerub kutseta jäänud saadikutega, on loogiline. Seda enam, et just koalitsiooni solvunud saadikutest sõltuvad ka eelseisvad usaldushääletused, mida on tulemas üksjagu,“ kommenteerib Toom Kroonikale.

Toom sõnab, et Kallase otsus on arusaadav. „Aga kindlasti mitte riigimehelik - me veel näeme rahvusvahelises meedias uudiseid sellest, et Eesti peaministri ja presidendi suusad läksid lõplikult risti, ja seda Vabariigi tähtsama päeva puhul,“ jätkab ta.

„Mis puudutab presidendi otsust, siis läheneda sellele skaalal õiglane/ebaõiglane ei ole mõistlik - see pole ju langetatud moraalsetel, vaid hoopis ruumilistel kaalutlustel. „Estonias“ on 800 kohta ja eelmistel seal peetud vastuvõttudel osa külalisi ei istunud pidulikult saalis, vaid olid kõrvalruumides, vaadates toimunut ekraanidelt. Kas ma pean lisama, et riigikogu liikmeid nende „teise klassi“ külaliste seas ei olnud? Tänavu saavad kõik kutsutud tunda ennast suure sündmuse osalistena, mitte pealvaatajatena, ja see on suur asi,“ arvab eurosaadik.

Kodanikuna kiidab Toom riigipea valiku heaks. „Esiteks, riigikogu on vastuvõtul esindatud. Teiseks, kui president, olles sundinud vähendama külaliste arvu, oleks eelistanud jätta kutsest ilma nii-öelda tavainimesi - Eesti elu edendajaid, kodanikuaktiviste, sportlasi jne,- ja eelistaks nendele riigikogu liikmeid, siis see oleks ülekohtune. Seega ma ei näe põhjust solidaarsuse näitamiseks, vabandust. Eriti olukorras, kus riigikogu liige, kelle palganumber on Eestis ikka päris kadestusväärne, kurdab, et ta olla juba kleidi ettemaksu teinud ja president on teda alt vedanud - umbes nii, et mis ma nüüd selle kleidiga peale hakkan... Paneks ehk heategevusoksjonile?“ nendib Toom lõpetuseks.