Yana Toom Delfi erisaates: temperatuur Ukraina suhtes on siin majas langenud

23/11/2023

Ukraina soovib saada Euroopa Liidu liikmeks ning enamus liikmesriike on sama meelt. Euroopa Parlamendi valimiste lähenedes on aga keeruline saavutada kokkulepet liitumisläbirääkimiste alustamiseks. Omaette probleem on Ukraina juhtide kohatine liigoptimistlik ajaraam liitumise saavutamiseks. „Mul on endise ajakirjanikuna raskusi Ursula von der Leyeni kõnede dešifreerimisel,“ kommenteeris Strasbourgis Euroopa Parlamendi plenaaristungi veerel toimunud "Delfi erisaates" EP liige Yana Toom.

Temalt küsiti, kuidas mõista Euroopa Komisjoni presidendi sõnavõttu, kus viimane ütles, et Ukrainal on 90 protsenti komisjoni poolt ette antud tingimustest. Samas on seitsmest Ukrainale esitatud tingimusest täidetud neli, öeldakse komisjoni hinnangus. „Ta on selline suure suuga rääkija. Minu hüpotees on see, et selle asemel, et anda Ukrainale seda, mida ta vajab, ehk raha ja relvastust, anname me neile lootust, mis sõjaolukorras praktilises võtmes väga midagi ei maksa,“ ütles Toom.

Yana Toom rääkis ka vajadusest muuta Euroopa Liidu aluslepinguid juhul, kui toimub oluline laienemine. „Kui me olemasolevate liikmesriikidega ei leia konsensust, kuidas peaks Euroopa Liit funktsioneerima? Öelda praegu, et homme tuleb Ukraina sisse, see on pehmelt öeldes vastutustundetu. Ma saan aru, mida Ursula teeb, aga seda ei peaks, eriti ukrainlaste poolt, võtma puhta kullana,“ sõnas keskerakondlane.

Positiivne uudis komisjonist ei teisendu veel heakskiitvaks otsuseks liikmesriikide poolt. Detsembri ülemkogul on oodata mõne riigijuhi tulist vastasseisu. „Euroopa Parlamendi valimised on tulemas, sel ajal teravnevad kõikvõimalikud konfliktid,“ ütles Yana Toom. „Kui mõõdame temperatuuri Ukraina suhtes siin majas kaks aastat tagasi ja täna – see on väga erinev. Ma arvan, et see peegeldub ka ülemkogul,“ lisas ta.

Yana Toom tunnistas, et kohati köetakse Ukraina rahva lootusi liigselt üles. "Lubada, et kahe aastaga või viie aastaga nad saavad sisse – seda ei tohi teha. Vähe sellest, et saab olema suur pettumus, seda pettumust kasutatakse Euroopa Liidu vastu ära,“ ütles Yana Toom. „Peaks vältima loosungeid, mida kasutab ka Ursula von der Leyen, et homme-homme. Seda ei saa olema, seda ei juhtu,“ leidis Toom.

Ukraina teemast räägiti saates pikemalt, aga juttu tuli ka teistest võimalikest liitujatest - Moldovast, Gruusiast ja Lääne-Balkani riikidest.