Toom: kliimapaketti pole vaja nimetada “pühaks kolmainsuseks"

19/04/2023

Euroopa Parlamendis kiideti 18. aprillil heaks kliimapaketi "Eesmärk 55" kõige tähtsamad õigusaktid. Lubatud on heitkogustega kauplemise reform, süsiniku piirimaksu kehtestamine ja sotsiaalse kliimafondi loomine. Neid kolme reformi tõsteti kõnedes ka eraldi esile, seda võrreldi ka püha kolmainsusega. Eesti saadikutest hääletas viis saadikut poolt, üks oli erapooletu ja üks oli vastu. 19. aprilli Vikerraadio saates „Reporteritund“ ütles EP liige Yana Toom, et „pühast kolmainsusest” rääkimine on halb kommunikatsioon. 

"Ma jäin erapooletuks emissioonikaubanduse teemal. Poliitiline tahe on võimas asi, aga see peab minema ühes rakendis majandusliku reaalusega, siin see nii ei ole. See tähendab näiteks meretranspordi hindade tõusu - ja selle maksab kinni tarbija," ütles Toom, kirjutab ERR.

Eesti lisas oma ettepanekud kliimapaketile ja kirjutas sinna ka erisuse soove - Eesti kahtleb ettepanekus luua maanteedele ja hoonetele heitkoguste kauplemise süsteem. See süsteem aga ikkagi loodi, sõnas saatejuht Arp Müller.

"Ma pole nõus, et Eesti kahtlusi seal pole, seal tulid sisse mingid ajalised erandid näiteks seoses gaasi hinnaga," sõnas Toom. "Peamised küsimused on, et mis saab siis kui tehnoloogilised meetmed pole nii kiired, kui loodetakse või kui tuleb jama nagu sõda või on hind talumatu," sõnas Toom.

Elektriautod on kallid ja kasutatud elektriautode akud lähevad viie-kuue aastaga läbi. Kuidas teha nii, et elektriautosid saaksid endale lubada ka vähem jõukad inimesed?

"Kas meil on sotsialism, et ma varastan sult kümme eurot ja annan tagasi ühe euro ja sa oled õnnelik? See on jama! Me hävitame Euroopa autotööstust ja elektriautodele üleminek 2035. aastal on jabur idee. Eesti seisukoht peaks olema, kuidas me sellest olukorrast välja tuleme," arvas EP liige Jaak Madison.

"Kui panen ennast eesti inimese kingaesse, kes üldise hinnatõusu ja ebastabiilsuse taustal on väga skeptiline, siis muidugi ei hakka ta seda "kolmainsust" uskuma, pigem ta usub Madisoni. Kuigi mina erinevalt Madisonist ja EKRE-st usun, et kliimamuutus on probleem, aga probleem on ka see, kuidas me üritame seda peatada," nentis Toom.

Euroopa Parlament toetas "Eesmärk 55" (Fit for 55) kliimapaketti, mille sisu üle peeti kõnelusi kaks aastat. Selle raames luuakse maanteetranspordile ja hoonete kütmiseks mõeldud kütusele eraldi süsinikuturg, mis võib kütuse hinda tõsta.

Saates osalesid ka eurosaadikud Urmas Paet ja Riho Terras.