Yana Toom: pole keegi rahul, mis on ka hea kompromissi tunnus

26/10/2022

Euroopa Parlamendi liberaalide saadikurühm Renew Europe ei kutsu Rootsi liberaalide juhtkonda enam rühma üritustele, kirjutab Postimees. Põhjuseks asjaolu, et partei osaleb uues parempoolses koalitsioonivalitsuses, mida toetab ka paremäärmuslik erakond Rootsi Demokraadid. Renew Europe on Euroopas katuseparteiks Keskerakonnale ja Reformierakonnale. Mõlema esindajad suhtusid Rootsi Demokraatide sanktsioneerimisse tõrksalt. Yana Toomi (KE) sõnul olid arutelud väga tulised ja lõpuks jõuti kompromissini. «Kõik on rahul. Või siis pole keegi rahul, mis on ka hea kompromissi tunnus.»

Toomi sõnul oli ka neid, kes toetasid liberaalide täielikult väljaviskamist. Üritustelt ärakeelamine on aga olemuselt pelgalt žest. Rootsi liberaalide europarlamendi saadik Karin Karlsbro jääb edasi Renew Europe'i liikmeks. «Karlsbrod kõik hindavad, ta on hea kolleeg,» kinnitas Toom.

Renew Europe'i esindus viib Rootsis läbi ka faktituvastusmissiooni. Sama tehti ka Keskerakonna puhul, kui nood asusid 2019. aastal koalitsiooni Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE). «Üks asi on, kellega tehakse koostööd, teine aga, mis on asja sisu ehk mis on näiteks koalitsioonilepingus kirjas,» sõnas Toom.

Toom meenutas, et fraktsioonisisestes aruteludes tõid eestlased, aga ka taanlased ja soomlased välja, et poliitiline realiteet on riikides erinev ja paremäärmuslastega valitsusliidu tegemine võibki lihtsalt olla paratamatus. Urmas Paet küsis Toomi sõnul, kas aasta pärast tuleksid nad (Renew Europe – toim) näiteks Eesti kallale. «Ma küll ei tea, kas ta pidas silmas võimalikku Reformierakonna ja EKRE koalitisooni,» lisas Toom.

Renew Europe'i fraktsiooni juhib prantslane Stéphane Séjourné ning prantslaste jaoks ongi taolised küsimused [parempoolsete osalemine] väga tundlikud, nentis Toom. Cordon Sanitaire ehk sanitaarkordon on europarlamendis terminina juurutatud just prantslaste poolt, ja see tähendab paremäärmuslastega koostöö välistamist. Sealt tulebki Toomi sõnul prantslaste karmim suhtumine.