Yana Toom: järgmisel aastal jõuab kohale ilmselt ülemaailmne toidukriis

30/06/2022

Kolmapäeval, 29. juunil, osales Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom Kuku raadio saates „Sihik“, kus teda intervjueeris saatejuht Ainar Ruussaar.

Tulite hiljuti tagasi Ukrainast, kus olite Euroopa Parlamendi delegatsiooni liikmena seoses tuleva toidukriisiga. Kas meid ähvardab sügisel nälg?

Lühike vastus on „ei“. Aga järgmisel aastal jõuab kohale ilmselt ülemaailmne toidukriis. Eesti on üks väheseid riike, kes suudab ise enda toiduga varustada. Ega neid riike väga palju ei ole. Teame aga hästi lähiajaloost, et kui Aafrikas tekib nälg, siis tekivad seal igasugused konfliktid, kodusõjad ja nii edasi, ning saabuvad meile pagulased.

Toidujulgeolek on natuke enamat, kui leib meie laual, leib peab olema ka teise laual, eks ole?

Absoluutselt. Kuna Ukraina ja Venemaa on kaks riiki, kelle toodangust sõltub suurem osa maailmast, siis täna oleme... ei julge öelda „katastroofi äärel“, kuigi mõned eksperdid niimoodi räägivad, aga loomulikult on toidujulgeolek palju laiem ja Venemaa agressioon Ukraina vastu on siin pigem katalüsaator. Toiduturgu polnud aastakümneid reguleeritud ja tulemus on see, et samas Põhja-Aafrikas on inimeste ratsioon muutunud väga tugevasti. 70-80% on leib, mida nad ise ei kasvata, nad ostavad seda sisse. See turg on väga läbipaistmatu, mis annab võimaluse kõikvõimalikeks kokkumängudeks. Kui hind kerkib, me ei teagi, kas see on objektiivsest teguritest tingitud või mingi kokkumäng. Seal on kogu hunnik probleeme, ja praegu kõik läheb palju hullemaks tänu sellele, et Ukrainas on blokeeritud sadamad, nad ei saa saaki välja, ei saa kasvatada järgmise aasta saaki, nad on sõltuvad Vene gaasist ja kütusest... Kõik on paras sasipundar.

Kas Euroopa Parlamendil, Euroopa Liidul on mingi plaan kriisideks, mis meist järjest ja järjest kummitavad?

Plaane me praegu välja töötame, see ongi meie eesmärk, miks me Ukrainas üldse käisime. Enne seda oleme olukorda arutanud rahvusvaheliste ekspertidega, siis rääkisime inimestega kohapeal. On selgesti kaardistatud, mida tuleb teha, et aidata praegu Ukrainat. Nad peavad oma saagi välja saama, sest esiteks on nad laenudes nagu iga põllumees: kui ta hakkab midagi külvama, siis võtab laenu ja järgmisel aastal maksab seda tagasi. Teiseks, ei ole selle aasta saaki kuskil hoida, sest elevaatorid on juba täis. Seda kõike on võimalik lahendada, kui Euroopa Liit suudab kokku leppida „rohelistes koridorides“ ning vähendada bürokraatiat, sest isegi kui ukrainlased üritavad saata oma toodangut läbi Euroopa Liidu territooriumi kolmandatesse riikidesse, meie standardid on niivõrd teistsugised, et ümbervormistamine ja kontrollid piiri peal võtavad meeletult aega. Logistika muudab toodangu kordades kallimaks, ja kogu asi pole enam mõistlik.

Küll aga on piiri ületamine liikmesriigi pädevuses. Teame väga hästi, et Euroopa Liidu siseturg on tiheda konkurentsiga. Räägime, et tahame Ukrainat aidata, aga samas mingi liikmesriik X väga ei kipu oma territooriumile lubama seda toodangut, sest nad kardavad konkurentsi. See on see faktor, mida saab lahendada ja peab lahendama Euroopa Komisjon ja Euroopa Nõukogu. Loodame, et see niimoodi läheb.

Kaitsepolitseiamet saatis kaks nädalat tagasi Eestist välja nende väitel kremlimeelse provokaatori Ramil Usmanovi. Eurosaadik Yana Toom sekkus sellesse protsessi. Miks?

Mul on Eestis büroo, kus osutame juba kaheksa aastat tasuta õigusabi. Meie juurde pöörduti ja küsiti, kas saab inimest aidata. Vaatasime paberitele otse ja ütlesime, et saab küll. Sekkumine väljendub selles, et palkasin oma isiklikest vahenditest advokaadid, kes nüüd hakkavad kaitsma Ramil Usmanovit. Sest inimesel ei ole käes väljasaatmisotsust, ainult käsitsi kirjutatud protokoll. Meie hinnang on, et selle väljasaatmisega on rahvusvaheline õigus tugevasti rikutud. Aga vaatame, otsustab kohus.

Juku-Kalle Raid ründas Teid päris teravalt selle asja pärast, tsiteerin: „Huvitaval kombel kuuleb Yana «siirast murelikkust» inimõiguste ja õiguskaitse pärast alati just siis, kui «kiusatakse» ilmselgelt Putini sõpru“. Teie lühikommentaar?

Ilu on vaataja silmis. Vastasin Juku-Kalle Raidile sealsamas, kus ta mind ründas, vastus on juba avaldatud. Tema väide ei vasta tõele. Oleme kaheksa aastat osutanud tasuta õigusabi, olen aidanud rohkem kui üheksa tuhandet inimesi. Mul on kodulehel rubriik „Jurist aitab“, seal on kõik lahti kirjutatud, lugemist on päevadeks. Kõikvõimalikud konfliktid: tõime tagasi lapsed, keda võeti Eesti peredelt Suurbritannias, aitasime vältida topeltmaksustamist... Miljon teemat. See, et mingi inimene märkab ainult mingit kremlimeelsust, noh, mul pole siin midagi öelda. Niimoodi inimene vaatab.

Seda ma usun. Yana Toom, olete väga veenev ja kogenud poliitik. Millega ja millal see Ukraina sõda lõpeb?

Olen väga halb prohvet, sest 23. veebruari õhtul võisin kihla vedada, et Venemaa ei ründa Ukrainat. Minu maailm on seega täiesti kildudeks ja midagi ennustama ma ei hakka. Mida ma näen siin Parlamendis: meil on suured plaanid, „peame aitama“, aga mingil hetkel see kõik hakkab pidurduma ja taanduma - et äkki räägiks veel, et võtame kasutusele diplomaatiat... Mul on tunne, et kogu see arutelu justkui leebub. Osad poliitikud loodavad, et suudame mingi kokkulepe saavutada. Mina nii optimistlik enam ei ole.