„Ma ei ole venemeelne. Ma lihtsalt arvan, et kõige tõhusam viis hoida ära ükskõik milline sõjaline konflikt on mitte valida pooli nii kaua kui see on võimalik,“ ütles Euroopa Parlamendi liige Yana Toom 8. veebruaril TV3 saates „Laser“.
Saatejuht Marii Karell ja Yana Toom rääkisid Lukašenkast, Putinist, Vene telekanalitest ja olukorrast Ukraina ümber. Pakume fragmente sellest intervjuust, mida täies mahus saab vaadata siin.
Marii Karell: Venemaa populaarses telesaates rääkis Lukašenka, et „kustutame Leedu kaardilt“. Ta jõudis mainida sõna „sõda“ 36 korda...
*
Yana Toom: See kõlab hirmsalt, aga kes on Lukašenka?
Marii Karell: Keegi, kes teeb nii nagu Putin ütleb!
Yana Toom: Mida me kardame - kas sada tuhat vene sõjaväelast Ukraina piiril või siis Lukašenkat?
Marii Karell: Kas see ei ole kõik üks ja sama ring?
Yana Toom: Ma arvan, et Putin hea meelega asendaks Lukašenkat, kui tal oleks kellega teda asendada. Sest see, mida Lukašenka tegi, kui üritas võimul püsida, ületas igasugused piirid kahtlemata ka Kremli jaoks. Inimeste piinamine – Kremli jaoks on see „out“.
*
Yana Toom: Ma saan aru, et Lukašenka istus ja mõtles välja, kuidas teha liiga Euroopale, ja mõtleski välja skeemi migrantidega, ja siis tekkisid mingisugused „reisibürood“... See olukord on korraldatud Valgevene režiimi poolt, selles ei ole mingit kahtlust. Ta ei tulnud nendele inimestele appi, nad teda ei huvita, nad on tema jaoks kahuriliha. Aga kas ma nimetan seda mingisuguseks sõjaks – kindlasti mitte. Poola oleks võinud neid migrante vastu võtta ja vaadata, mis nendega peale hakata, ja saata osa neist tagasi – aga teha seda inimväärsetes tingimustes, mitte vaadates pealt, kuidas nad seal kannatavad. Metsas detsembrikuus lapsed ja naised surevad kopsupõletikku, koroonaviirusesse... See pole normaalne. Meie räägime neist, nagu nad pole inimesed. Euroopalik riik ei pea niimoodi käituma.
*
Marii Karell: Teie ütlete, et Lukašenka tegutses omaette, Putin ei puutu asjasse...
Yana Toom: Mina seda ei tea. Kui hakkame rääkima, et keegi puutub või ei puutu asjasse, peaksime tuginema faktidele. Kui me hakkame siin mingeid konstruktsioone ehitama, et „tundub loogiline“... see on puhas spekulatsioon, milles ma ei osale. See on usu küsimus. Ja mina ei tea seda, ja ka teie seda ei tea. Lihtsalt me valime pooli, on ju? Teie arvate, et oleks loogiline ja oleks väga tore, kui see oleks Putin, sest Putin on pätt ja kaabakas, samasugune nagu Lukašenka. Ma ei usu seda, ma ei näe, miks oleks Putinil seda vaja. Minu loogika ütleb, et see nii ei ole. Aga see on ainult minu loogika. Mingeid teadmisi selle kohta mul ei ole. Aga need puuduvad ka teil.
*
Yana Toom: Ma ei ole nõus rääkima nendest inimestest, nagu nad oleksid täitsa rumalad või kinnisidee küüsis olevad maniakid.
Marii Karell: Lukašenka ei ole kinnisidee küüsis?
Yana Toom: Ma arvan, et ei ole. Ta elab teistsuguses maailmas. Ta on selline kolhoosiesimees, kes ei taju seda, et kolhoosnikud ei taha enam kolhoosis olla.
*
Marii Karell: Lukašenka on väga sõltuv Putinist ja Venemaast. Ta ei oleks saanud võimule, kui Putin ei oleks teda toetanud.
Yana Toom: On väga sõltuv, vastab tõele. Aga need on erinevad asjad. Putin tahab, et Venemaa ümber oleksid kontrollitavad riigipead, see on üks asi. Aga kas ta tahab, et need kontrollitavad riigipead hakkaksid Euroopat kiusama? Siin ei ole loogikat. Näiteks tahab Putin gaasitoru. Miks ta peaks sinna ronima?
Marii Karell: Sest ta tahab oma piirkonda laiendada, tahab olla Euroopa valitseja.
Yana Toom: Mis jama see nüüd on? Kas ta tahab valitseda Euroopat mitme tuhande Iraagi migrandiga Belovežskaja Puštšas?
Marii Karell: Meie kõik siin väriseme, et Putin tuleb!
Yana Toom: See, et te kõik värisete, on, vabandage, meditsiiniline probleem. Kutsuge endale doktor Vassiljev, las ta räägib teile, et ärge värisege, võtke rohud õigel ajal...
*
Marii Karell: Aga tõsiselt – meie teid kutsusime, selgitage, kuidas asjad päriselt on?
Yana Toom: Aga mina ju ei tea. Ma ei ole allikas, ma olen samasugune arvaja, nagu need arvajad, keda teil on kombeks kutsuda allikateks. See, et Putin tahab olla Euroopa valitseja, on mingi retoorika, mis on alla igasuguse arvestuse. Annaks jumal, et ta saaks praegu Venemaaga hakkama, tal on seal suuri probleeme. Putin tahab, et Venemaaga arvestatakse rahvusvaheliselt. Ja nõudmised, mida Kreml välja käis, on absoluutselt ulmelised, ma usun, et ka Kreml ei arva, et nad on täidetavad. Siiski saavutasid nad oma eesmärgi - nendega räägitakse.
*
Yana Toom: Mulle väga meeldib Kaja Kallas, ma saan temaga väga hasti läbi, aga kui ma loen, et gaasitoru tuleks jätta vanarauaks, mõtlen: kas sa tõesti tahad sõda? Venemaalt tuleb aastas rohkem kui 100 mlrd kpm gaasi. Millega me selle asendame? Kadri Simson sõidab praegu üle maailma ja otsib gaasi. Edu Kadri Simsonile, aga kogu USA vedelgaas on ainult osa sellest, mida Euroopa saab Venemaalt. Ja kui tuli gaasikriis, meie jälle rääkisime, et Venemaa on süüdi. Aga kuhu läks Ameerika vedelgaas? Aasiasse, sest seal maksavad rohkem. Niipalju siis liitlassuhetest ja sõprusest, on ju?
*
Yana Toom: Venemaa täidab lepinguid. Nad tarnivad täpselt niipalju kui on kirjas lepingus. Nad võiksin anda rohkem muidugi, ja on alati varem andnud rohkem, aga seekord ei andnud. Miks nad peavad? Jah, Venemaa kasutab oma sõjaväge, uusi relvastusi, oma gaasi poliitilise relvana. Sest aastal 2025 lõppevad pikaajalised gaasitarnelepingud Euroopaga. Venemaa tahaks neid muidugi pikendada. Euroopas mõned seda tahavad, mõned ei taha. Pluss kogu aeg on jutud sellest, kas toru tuleb või ei tule... Venemaa tahaks laua taga olla. Ja nad on laua taga.
*
Yana Toom: Teie värisete, aga kas venelased ei värise teie arvates? Nad ei karda NATO-t? Muidugi kardavad. Kas see on mingi rahumeelne kooslus? See on sõjaline allianss, mis läheneb nende piirile. Kas see tähendab, et homme tuleb sõda? Mina seda ei tea, väga loodan, et ei tule. Kui tekkivad sellised pinged, mõlemad neid tekitavad pooled väga osavalt kasutavad igasuguseid paralleele. „Jälle olümpiamängude avamine, jälle Hiinas, tuleb nagu oli 2008. a. Osseetias, Venemaa ründab...“ Või kas võtta see uudis mitu päeva tagasi: USA luure jagas BBC-ga infot, et Venemaa valmistub selleks, et lavastada mingit näidislahingut... Lugejana mina kas usun seda või ei usu.
Marii Karell: Ja te ei usu?
Yana Toom: Ei.
Marii Karell: Miks?!
Yana Toom: Sest ma ei tea. Ma ei usu seda, mida ma ei tea. Selle asja nimi on kriitiline mõtlemine. Sa ei pea uskuma seda, mida sa ei tea. See on ilmne, eriti ajakirjaniku puhul – ei ole või? Sest sellist lavastust saavad väga hästi kasutada mõlemad pooled.
Marii Karell: Keda te usute lõpuks? Kedagi te peate ju uskuma!
Yana Toom: Ei pea. Niipea kui ma hakkan uskuma, siis ma kaotan selle reaalsustaju. Ma ei pea kedagi uskuma, ma pean vaatama, mis toimub, ja üritama asju analüüsida.
*
Yana Toom: Putin vist mõtleb selle peale, et tema aeg tiksub, ta ei ole väga noor inimene enam. Ilmselt tal on võib-olla mingi missioonitunne, et kui ta lahkub, Venemaa oleks arvestatav osa julgeolekuarhitektuurist. Nagu 90ndatel aastatel, kui oli selge tasakaal NATO ja Venemaa vahel. Seda tasakaalu praegu ei ole. Venemaa üritab selle saavutada. Kas see õnnestub või mitte, ma ei tea, aga sõtta nad ei lähe. Sest see tähendaks praegu sõda NATO-ga, millel oleksid väga halvad tagajärjed, kusjuures mõlema poole jaoks.
*
Yana Toom: Meie poliitikud on mingis lõksus. See ei ole demokraatia, kui on teemad, kus inimesed ei julge mõelda teistmoodi. On pühad lehmad, mida sa ei julge kahtluse alla seada. Ning nendest ei saa rääkida. „See on ju julgeolek, hallo!.. Putin tuleb!..“ Ei ole päris normaalne.
*
Yana Toom: Eestil, ma usun, julgeolekuga probleeme ei ole.
Marii Karell: Nii et me võime siin kergemalt hingata?
Yana Toom: Ma ei tea, kas te võite, see on jälle küsimus tohtrile. Mina ei hinga väga raskelt, ütlen ausalt. Üritan asju analüüsida ja mitte paanikasse sattuda.
Marii Karell: Sõda ei tule?
Yana Toom: Võib-olla tuleb, aga mitte kolmas maailmasõda.