Euroopa Liidu bürokraatia ja liikmesriikide protektsionism häirib tõsiselt ettevõtlust ning eriti digivaldkonnas on ühtsete lahenduste suunas liitumine vaevaline, olid Eestist valitud Euroopa Parlamendi liikmed Marina Kaljurand ja Yana Toom Äripäeva raadio saatesarja “Fookuses: Euroopa majandus” avasaates varjamatult kriitilised.
Saates, mis keskendus ühtekuuluvuspoliitikale ja tõukefondide kasutamisele, leidsid saadikud, et ehkki üldiselt osatakse Eestis päris hästi projekte kirjutada, jäävad Eesti peamiselt mikro- ja väikeettevõtted tihtipeale bürokraatlikus masinavärgis jänni. Suuri probleeme tekitab liikmesriikide erinev arusaam, mille tasandamises on tohutult arenguruumi.
“Teistes riikides ettevõtluse alustamine, bürokraatiast läbinärimine, eri keeltes küsimustikele vastamine ... Mina naiivse uue saadikuna püüdsin Euroopa Parlamendis juurutada digiallkirjastamist. Tegelesin sellega kaks aastat, siis lõin käega, sest sa lihtsalt jookseb peaga vastu seina,” rääkis Kaljurand. “Kui me ei suuda veebis inimesi identifitseerida nii nagu reaalses elus, siis kuidas me saame rääkida ühtsest digiturust?”
Toomi sõnul saab Eesti olla eeskuju, sest meie e-areng on olnud ELis tõeline edulugu. “Kogu internetimajandus on ELis kahtlemata ülereguleeritud ja see on põhjus, miks paljud meie start-up'id panevad pillid kotti ja kolivad Silicon Valleysse,” rääkis Toom.
Saates oli juttu rohepöördest, õiglasest üleminekust, sotsiaalsest kihistumisest, Ida-Virumaast, kohaliku poliitika mõjust 2021–2027 Eestisse laekuvate euromiljardite efektiivsele kasutamisele ning europarlamendi liikmete võimalustest olla nii omavalitsusi ku ettevõtjaid abistav suunamudija.
Saadet juhtis Neeme Korv.