Praeguses vabas Euroopas tuleb kaitsta ajakirjanike, aktiviste, kõikvõimalikke MTÜ-sid, ütles 20. novembril Kuku raadio saates „Neeme Raud. Siin“ Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.
„Te olite aktiivselt seotud ühe Europarlamendi otsuse vastuvõtmisega ajakirjanike kaitseks. Miks selle teema võtsite ja sellega tõsiselt tegelema hakkasite?” uuris saatejuht.
„Ma olen endine ajakirjanik, ja mulle väga läheb korda kõik, mis puudutab meedia vabadust,“ vastas Toom. „On liikmesriigid, kus on väga levinud praktika selleks, et vaigistada ajakirjandust või mingit aktivisti. Meilgi oli – kuulus Mailis Repsi juhtum. Esimene reaktsioon oli paljudelt see, et Õhtuleht rikkus jälitustegevuse seadust. Tegelikult nad tegid oma tööd. Aga kui keegi oleks kaebanud Õhtulehe ajakirjanikud kohtusse, see oleks tüüpiline SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation), ja ajakirjanikud oleksid need, kes oleksid pidanud tõendama, et nad seadust ei rikkunud. Ja siis oleks küsitud kaitset, mis tähendab, et nii kaua kui kohtupidamine käib, ajakirjanik ei tohi teemaga edasi tegeleda.
Teine nähtus on nn forum-shopping – võimalus minna kohtusse selles liikmesriigis, kus õigussüsteem seda lubab. Näiteks Rootsi ajakirjanike vastu minnakse kohtusse Maltal. Ja inimestel on kaelas miljonilised hagid ja nad ei saa jätkata oma professionaalset tööd. Need hagid on pastakast välja imetud, aga annavad võimaluse mitte tegeleda nt korruptsiooniasjadega, mida ajakirjanik tahaks teha.“
Mida Euroopa Parlament siis nüüd otsustas selles küsimuses? “Otsustas, et Euroopa Komisjon peab tulema välja vastava seadusandlusega, mis peaks lahendama selle probleemi nõnda, et sa võid minna kohtusse selles liikmesriigis, kus sa arvad, et sinu õigust rikuti, sa ei hakka valima justiitssüteemidest seda, mis on sulle sel hetkel sobivam. Pluss kohtunikud peavad olema võimelised tuvastama selliseid pastakast välja imetud keisse, mis on tehtud selleks, et vaigistada inimesi.”