Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) osales 29. septembril TV 3 saates „Raua valimisstuudio“, kus omavahel väitlesid Eesti kõige tuntumad naispoliitikud.
EKRE esindaja Helle-Moonika Helme väitis, et elektrihinha tõusus on süüdi Eesti valitsus. Yana Toom rääkis vastu: “Tuletan sulle meelde, et Suurbtitannia peaministri nimi ei ole Kaja Kallas ja nende majandusminister ei ole Taavi Aas, aga brittide olukord on palju hullem kui meil. Tegemist on üleeuroopalise kriisiga, see pole miski, mis on sündinud Eestis. Ja kriisil on mitu põhjust. Esimene: majandus taastub pandeemiast ja nõudlus gaasi järgi suureneb, tarne aga mitte eriti. Teine: Vene gaas. Venelased täidavad täpselt oma kohustusi, aga ei anna rohkem – mis oleks muidugi abiks, aga kuna meie suhted nendega on nii hapud, miks nad peaksid? Kolmas: kaks liikmesriiki on oma tuumaelektrijaamu kinni panemas. Neljas: Holland paneb kinni oma gaasimaardlaid…”
See on põhjuste kompleks, jätkas eurosaadik, ja CO2 kauplemissüsteem ka teeb ka oma väikese panuse. “Teatavasti teeb EKRE ettepaneku väljuda sellest süsteemist, aga 2019. a. EKRE oli valitsuses ja toetas rohepööret ja seda ambitsioonikat sihti, et aastaks 2050 oleme CO2-vabad. Opositsioonis saab suure suuga lubada mis iganes, aga kuidas on tehniliselt võimalik väljuda kvootide kauplemissüsteemist, olles Euroopa Liidu liikmesriik? Siis peame väljuma ka ühisturust ja Euroopa Liidust. Mis siis saab? Vaadake Suurbritanniat. See pole tehtav, see on lihtsalt populistlike loosungite loopimine. Palju suuremaks teguriks on näiteks Euroopa Liidu gaasiturudisain. See on selline, et homne elektrihind kujuneb vastavalt sellele, mis oli täna toodetud kõige kallim elekter. See turudisain ei ole hea ja praegu näiteks Hispaania pöördus Euroopa Komisjoni poole palvega vaadata see üle. Ja meie majandusminister Taavi Aas jällegi pöördus Komisjoni poole palvega vaadata üle CO2 kvootide kauplemise mehhanism.“
Yana Toom rääkis ka lahendustest: „Euroopa Komisjon lubas meile, et pool rahast, mida saame CO2 kvootide müügist, läheb taastuvasse energiasse, aga teist poolt saame kasutada nii, nagu peame vajalikuks. Tean, et praegu on valitsuse laual Keskerakonna ettepanek suunata see raha, kümned miljonid, nende inimest abistamiseks, kes kannatavad hinnatõusu all. Seda abi osutatakse ka kohalike omavalitsuste kaudu. Selge, et elektrihinna tõusu tõttu hakkab abivajajate arv kasvama, ja need inimesed peavad saama abi.“
Saates arutati muuhulgas selliseid teemasid nagu naised Eesti poliitikas, soorollid ja poliitilised solvangud. Väitluses osalesid ka Signe Riisalo, Riina Solman, Riina Sikkut ja Zuzu Izmailova. Vestlust ohjas Mihkel Raud.