Yana Toom Vikerraadios: Euroopa Parlamendi töötajatele on vaktsiin soetatud, aga nad ei julge seda meile süstida

26/02/2021

25. veebruari õhtul toimus Euroopa Parlamendis avalik kuulamine, kus parlamendi liikmete küsimustele vastasid suuremate vaktsiinitootjate juhid.  26. veebruaril Vikerraadio saates “Uudis+“ oma muljeid jagas Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

„Ma ei taha kõlada skeptiliselt või veel vähem euroskeptiliselt, aga ausalt öeldes eilsetel kuulamistel saatis mind mulje, et see nägi välja nagu mingisugune presentatsioon: kõik need tublid juhid tegid sellise enesereklaamiva sissejuhatuse, kui targad,vinged, toredad nad on, kuidas nad töötavad 24/7... Siis olid küsimused, need olid hästi kurjad küsimused, vähemalt esimeses osas olid need suunatud AstraZenecale. Peamised küsimused olid, et miks te sõlmisite lepingud suuremas mahus, kui tagab teie tootmisvõimsus, ja miks valisite just Suurbritannia selleks partneriks, kelle ees tuleb lepingut täita ja Euroopa Liit siia ei kvalifitseeru, miks Hollandis toodetud AstraZeneca vaktsiini saadetakse Suurbritanniasse, aga Suurbritannias toodetud vaktsiini Euroopa Liitu ei saadeta, kuna ta pole toodetud Euroopa Liidus?  Nendele vastust ei tulnud. Tuli jälle lubadusi, et me pingutame... Mulle ei jäänud muljet, et nüüd on paigas mingisugune kindel plaan.

Mida ütles Pfizer? Sõnum oli umbes sama. Rääkisid sellest, et pidid kasvatama oma võimsusi väga palju, et need tarneahelad pandeemia ajal väga hästi ei tööta, et ei ole väga hea koostöö liikmesriikide vahel.

Kõik tootjad on ju veel ka konkurendid oma vahel. Kui üritad lugeda ridade vahelt, siis sealt kumab see, et pandeemia ajal teeme koostööd, ega meil pääsu ei ole, aga kõik ju mõtlevad selle peale, kellest saab see kivikuningas, kui see pandeemia on lõpuks läbi.

Aga Euroopa Liit muidugi panustas sinna meeletult raha, kõik väga kiitsid ja väga tänasid, et aidati rajada tootmisi, korraldada uuringuid ja nii edasi. Aga kõik on hädas sellega, et ei jõua toota nii palju, kui vaja, säilitada seda pole kerge, ühesõnaga keeruline ülesanne on. Ja kui me vaatame edulugusid, nt Iisraeli, no sellises eraldi seisvas väikeriigis neid asju on ikkagi lihtsam teha, kui Euroopa Liidus tervikuna.

Ajaleht Guardian avaldas artikli, milles kirjutab, et AstraZeneca poolt Euroopa Liidu riikidesse tarnitud vaktsiinidest 4/5 on riiuli peal ja ei ole jõudnud inimeste kehadesse. Kas see teema tõstatus ka parlamendi aruteludel?

See võib isegi nii olla. Aga kui kaua, see on küsimus. See, mida te mainisite, tuletab mul natuke meelde seda, kuidas Venemaal kajastatakse Euroopa Liidu vaktsiine väga ebasõbralik kajastus. Kogu see logistika organiseerimine pole lihtne, nii et võibki nii olla, et mõned päevad ta seisab kuskil laos. Tõsi küll, mida ma tean kindlalt ja mis on imelik: näiteks Euroopa Parlamendi töötajatele on vaktsiin soetatud, aga nad ei julge seda meile süstida, kuna see näeks välja nagu mingi eliitvaktsineerimine. Ja nüüd Euroopa Parlament istub selle vaktsiini otsas juba tükk aega. Annaks juba ära, aga ei anna ka. Nii et selliseid juhtumeid on ja me pole ainsad. Aga ma ei usu, et see on väga levinud probleem.

Kas eilses diskussioonis kõlas ehk praktilisi ja sisukaid ettepanekuid olukorra kiireks parandamiseks, vaktsiinide saabumise tempo tõstmiseks ja ka vaktsineerimise tempo tõstmiseks?

Vaadake, poliitikud võivad ju igasuguseid ettepanekuid teha, kuid selleks, et soovitused oleksid pädevad, peab ikkagi olema selle ala spetsialist. Mida kõlas konsturktiivset, oli see, et me oleme valmis ka edaspidi aitama nii rahaliselt kui logistiliselt. Tahaks ikkagi, et Euroopa Liit oleks enam-vähem sõltumatu oma vaktsiini tootmises, aga ega see soov väga realistlik ei ole, kui me vaatame neid tarneahelaid. Aga pürgida tuleb küll.