Yana Toom Politicos: kus asub see must auk, kuhu Euroopa Komisjon matab kogu meie initsiatiivi?

17/12/2019

Brüsseli ajaleht Politico viis Euroopa Parlamendi saadikute vahel läbi küsitluse teemal “Mida saadikud teeksid, kui neile oleks antud võimalus seadusi luua?” Portaal Politico.eu avaldab teiste saadikute vastuste seas ka eurosaadik Yana Toomi vastused.

Politico esitas küsimuse: „Kui Euroopa Parlamendil oleks samad volitused kui Euroopa Komisjonil, mida Parlament siis teeks?” Parlamendiliikmed on teadaolevalt igatsenud seadusloome ettepanekute esitamise võimalust parlamendi loomise hetkest alates. Saadikud võivad ju paluda Komisjonil mingi teema päevakorda võtta, kuid saadikute nn. algatusraportid ei ole Komisjonile siduvad ja enamasti neile isegi ei vastata. „Kus on see must auk, kuhu Komisjon meie algatusraportid matab,“ küsis pikaajaline Eestist pärit parlamendiliige Yana Toom, kes kuulub Renew Europe liberaalide fraktsiooni. Strasbourg'is juulis 2020 toimuval Euroopa Komisjoni plenaaristungil lubas hetkel ametis olev Komisjoni president olemasolevat süsteemi muuta.

Parlamendi seadusandliku võimu olemasolul sooviks Eestist pärit Renew Europe fraktsiooni saadik Yana Toom kehtestada kõigis EL-i liikmesriikides õiglase miinimumpalga. Hetkel on miinimumpalk kehtestatud umbes 22 EL-i liikmesriigis, kuid miinimumpalga suurus varieerub riigiti tugevasti. “Me peame oma siseturul silma peal hoidma, turg peab olema õiglane ja enam-vähem tasakaalus,” ütles Toom.

Oktoobris kiideti parlamendiliikmete poolt heaks algatusraport, milles Toom kutsus Euroopa Komisjoni üles kehtestama seadust, mis tagaks igale töötajale EL-is õiglase miinimumpalga. Yana Toom soovib konkreetse seaduse olemasolu. "Me ei saa anda vaid soovitusi, mida keegi nagunii ei rakenda," ütles Yana Toom, viidates José Manuel Barroso Komisjoni poolt 2012. aastal riikidele antud suunistele, mis leidsid vähe rakendust.

“See on valdkond, kus isegi Euroopa Komisjoni volitused ei ole piisavad,” tõdes Toom, “sest siseriiklike sotsiaalküsimuste üle otsustamise võim on vaid liikmesriikide valitsustel. Ning ilma EL aluslepinguid avamata me midagi teha ei saa." “Parlamendil on suured soovid, kuid meie käed on seotud," nentis Toom.

Artikli originaalne täisversioon on leitav siit.