Yana Toom Euronews telekanalile: „raketileppest“ lahti ütlemine on pigem seotud Hiina sõjalise võimekuse kasvuga

06/02/2019

„Kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise uues lepingus peaks olema mitte kaks, vaid kolm osapoolt – USA, Venemaa ja Hiina,” – sellisele järeldusele jõudsid Euronews saate Raw Politics osalejad. Brüsseli stuudios Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi osavõtul toimunud arutelu kutsus esile uudis Ameerika Ühendriikide ja Venemaa selle kokkuleppe ülesütlemisest.

Saate alguses väljendas Toom arvamust, et ameeriklaste lepingust taganemise peamine põhjus ei olnud mitte niivõrd lahkarvamused Moskvaga kui Hiina sõjalise potentsiaali kasv: "Samuti ei tohi välistada, et Putin ja Trump leppisid suletud uste taga, näiteks Helsingis, lepingust taganeda, et üheskoos mõjutada Hiinat." Arutelu osalejad tuletasid meelde, et avalikes kõnedes mainis Trump mitte ainult Venemaad, vaid ka Hiinat raketilepingu kontekstis.

Toom ei nõustunud programmi teise osaleja - endise NATO peasekretäri asetäitja Alexander Vershbow´ga, kes ütles, et Euroopal pole veel põhjust närveerida. „Mis puudutab ameeriklasi ja venelasi, siid paradoksaalsel kombel mõlemad osapooled võidavad, kui sellest kokkuleppest taganevad: nende riikides elavneb relvatööstus, millega kaasneb alati uute töökohtade tekkimine, majandus kasvab. Aga EL on selles uue võidurelvastumise ja sõjalise eskalatsiooni olukorras väga haavatav,” rõhutas Euroopa Parlamendi liige.

Hiljuti peatasid kõigepealt USA, nende järel ka Venemaa osalemise  kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingus. Mõlemad osapooled süüdistavad üksteist käesoleva lepingu sätete rikkumises. Rahvusvaheline üldsus võttis selle uudise vastu suure ärevusega.