Yana Toom: hea poliitik on alati mõjuagent

24/07/2018

24. juunil osales Euroopa Parlamendi liige Yana Toom külalisena Raadio-4 saates „Osobõi vzgljad“ („Eriline vaatevinkel“), kus ta vastas saatejuht Artur Aukoni ja raadiokuulajate küsimustele. Saade tervikuna on järele kuulatav siin:

[audio mp3="https://yanatoom.ee/wp-content/uploads/2018/07/3000894.mp3"][/audio]

Muu hulgas arutati ka mõjuagentide teemat. Tuletame meelde, et Eesti välisluure juht Mikk Marran teatas USAs toimunud konverentsil, et tema juhitav allüksus avastas Vene Föderatsiooni heaks töötavate mõjuagentide võrgustikku; neid mõjuagente olevat poliitikute, diplomaatide ja ajakirjanike seas - ja nad töötavad eri riikide valitsustes ja parlamentides. "Ma saan aru niimoodi, et Marran kõneles meid välisvaenlase ees kaitsjate eesliini nimel," ütles Yana Toom. "Samuti ütles ta, et erinevalt teiste Lääne-Euroopa riikide välisluureteenistuste kolleegidest ei kaldunud Eesti kunagi kõrvale ja tegeles ainult Venemaaga, sest Venemaa on meie trump ja meie peamine vaenlane."

Marrani sõnavõtud tekitasid Euroopa Parlamendi liikmes pahameelt: "Kui me saame sellisest asjast teada meediast, siis meie esimene reaktsioon on, et jutt on Eestist ning, kogu austuse juures, ma väga kahtlen, kas hr Marran on midagi avastanud Itaalias või Portugalis. Me peame nõiajahti. Olen vastu sellele, et eriteenistuste juhid midagi sellist räägiksid – see ei too endaga stabiilsuse mõttes midagi head.

Äsja lugesin siseminister Andrus Anvelti intervjuud ning ka sellest tekstist jääb mulje, et on olemas õige arvamus ja õiged ideed, neid aga, kellele need mingil põhjusel ei meeldi, tembeldame mõjuagentideks. Kuid poliitika on ju oma olemuselt mõjutamine ja lobitöö. Mitte tingimata suurte tööstusettevõtete huvides - elanikkonnarühmade, enamuste, vähemuste, kasside, koerte huvides ... Kõik me tegeleme mõjutamisega, see on meie töö. Eestis aga selgub, et on inimesi, kes avaldavad õiget mõju ja teevad oma tööd, ja inimesi, keda peetakse mõjuagentideks, sest see, mida nad teevad, ei ühti poliitilise konsensusega. Mõne aja eest lugesime WikiLeaksist, kuidas USA suursaadik kirjutas kodumaale, et Ilves presidendina hakkab kaitsma atlandiüleseid suhteid. Lihtne oleks öelda, et Ilves on Ameerika mõjuagent, kuid see ei häiriks kedagi, see on lubatud. Aga kui sa räägid, et sanktsioonid tuleb tühistada ja lõpetame juba Venemaa poriga loopimise, siis oled Kremli mõjuagent, ja see on halb.“ Hiljem, vastates raadiosaate kuulaja küsimusele ütles Toom: „ Ma ei tee lobitööd Kremli huvides, vaid Eesti vene vähemuse huvides."

Oma nime ilmumist Facebooki community Resilience League koostatud russofiilide nimekirjas kommenteeris Yana Toom järgmiselt: „Alguses arvasin, et see on feik - te ei saa ju ometi olla nii ajuvaba. Siis saadeti mulle link ... Ma ei saa aru, kes selle kogukonna taga on: keegi pooletoobine või koguni seltsimeeste rakuke? Kuid mind ei solva asjaolu, et keegi peab mind mõjuagendiks, olen sellega harjunud. Anvelt oma intervjuus ütleb, et interneti kommentaaridest on näha mõjutamise jälgi. Kuid inimesed selle jaoks veebi lähevadki- oma seisukohti väljendama ja kedagi mõjutama. "

Kaitsepolitsei aastaraamatuid ja välisluure aastaraporteid kommenteerib Euroopa Parlamendi liige järgmiselt: "Poliitikud pelgavad selliseid teemasid puudutada. Keegi ju õigupoolest ei taha leida oma nime russofiilide nimekirjast. See, kui sulle kogu aeg järgneb viisaka rohelise mehikese vari, piirab sinu poliitilist suutlikkust. Just sellise varju loomisega hr Marran praegu tegeleb, ja mulle see ei meeldi - varsti on valimised tulemas, ja ma ei usu, et need asjad lihtsalt juhtusid samale ajale. "