Toom Reporteritunnis: Junckeri kõne jättis vastuolulise mulje

14/09/2016

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom osales koos teiste Eesti eurosaadikutega Vikerraadio saates Reporteritund. Saates arutati Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõnet olukorrast Euroopa Liidus Strasbourgis Euroopa Parlamendi ees ja teisi aktuaalseid teemasid.

Saate algas eurosaadikute esmamuljetest Junckeri kõnest. Yana Toom märkis, et kõne algus oli vastuoluline ja Juncker hakkas rääkima mitte sellest, millega oleme harjunud, et "we need more Europe" - meil on vaja rohkem Euroopad, kuid alustas, et "we need more union" - meil on vaja rohkem liitu. "Ja tekkis tunne, et ta räägib ilmselt föderaliseerimisest. Aga siis ta sujuvalt liikus rahvusriikide juurde ja väitis, et meie siin ei hakka tegema mingit "melting pot-i" ehk sulatuskatelt. Need kaks asja ei klappinud mul omavahel kokku," ütles Toom. Tema sõnul oli imelik ka see, et Euroopa Parlament hakkab hääletama Poola resolutsiooni, kus mõistetakse hukka ebademokraatlikud protsessid Poolas, aga Juncker tagantjärgi avaldas rõõmu, et Poola kui suur riik ja suur rahvas liitus Euroopa Liiduga, mis oli jällegi kummardus rahvusriikide poole. "Mis jäi veel meelde on see, et me vajame välisministrit, tõhusamat välispoliitikat ning ühisarmeed. Ja ta avaldas kahetsust selle üle, et Süüria kriisi reguleerimisel Euroopa nagu ei ole mingi kaasosaline, seal on teised suured riigid mängus ja meid pole kuulda."

Saatejuhi küsimusele, mida teha riikidega, mis taganevad Euroliidu ühistest väärtustest ja kokkuleppetest, nagu näiteks Ungari, vastas Toom, et tema arvates pole praegu üleval olev retoorika, et ühelt küljelt räägitakse, et peale brexitit pole midagi muutunud ja samas seda, et riike, mille valitsused meile hetkel ei meeldi, peab välja lööma, on kummaline. Toomi sõnul peab Euroopa Liit taoliste olukordade vältimiseks olema arusaadavam selle tavakodanikele.

Samuti kommenteeris Toom mobiilside rändlustasude kaotamist, mille kohta nüüd tehti ettepanekut piirata selle 90-päevase viibimisega liikmesriigis ning pikema perioodi eest tuleks juba tasuda: "Kui me lubame, et me kaotame roamingu, siis täpselt nii sellest saadakse aru. Ja kui sa oled üks Kalevipoeg, kes töötab Soomes 5-6 päeva nädalas, see on talle väga oluline, see pole Saksa pensionär. Ja seoses sellega mul tuleb veel meelde nn kaasaskantavus - kui ma näiteks tahan siin Brüsselis vaadata Kanal2, kas ma saan seda teha tasuta, mida see nüüd tähendab, mis perioodiks. Ja autoriõiguste kaitsjad ütlevad, et me räägime lühikesest business-tripist, kuni kaks nädalat, mille peale ma vaidlen vastu, et mul on mandaat viieks aastaks - mis me nüüd teeme? Nii et meil on tahe nendest asjadest lahti saada ja vastaspoolel on tahe minimiseerida oma kahjum, ja sellega nad saavad suurepäraselt hakkama."