Yana Toom näeb erakonnas leppimisruumi

12/04/2016

Keskerakond ei ole mõis, mida saab kellelegi loovutada või pärandada, ning seetõttu ei oota Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom (49) seda ka Edgar Savisaarelt, kirjutab Postimees. Keskpartei uueks juhiks saab ühel hetkel see, kel selleks ajaks suurim toetus. Toom on vajadusel valmis juhiks kandideerima.

Pärast kongressi on olukord Keskerakonnas veelgi pöörasemaks läinud. Millest see räägib? Miks te olete erakonnana nii haprasse seisu jõudnud?

Ma ei nimetaks seisu hapraks, kuid see, et eri arvamuste väljaelamine erakonnas on jõudnud haripunkti, vastab paraku tõele. Samas – kuigi mulle endale on meedia abil arvete klaarimine vastukarva – saan ma aru nendest, kes sellele kiusatusele vastu ei suuda panna. Igal juhul ma usun, et suu puhtaks rääkimine on vahel ka kasulik. Valimistevahelisel aastal võib endale sellist luksust lubada.

Kas olete nõus, et kongress näitas tegelikult, et erakond pole esimest korda nii selgepiiriliselt ühtne?

Defineerigem ühtsuse mõiste. Kui te usute, et erakonda hoiab koos inimene, mitte maailmavaade, siis Eestis ei olegi erakondasid. Kujutage ette näiteks Taavi Rõivase või Margus Tsahkna järgijate erakonda – mitu liiget võiks seal olla?

Nii et me räägime ikkagi maailmavaatest, ja maailmavaatelist konflikti Keskerakonnas ei ole. Kõik muu on personaalia ehk «meeldib-ei-meeldi» tasemel ja leiab sellel tasemel ka lahenduse.

Kas Edgar Savisaar ikka juhib erakonda?

Erakonna tegevust juhib juhatus – nii on see ka põhikirjas sätestatud. Esimees on see, kellelt oodatakse visiooni, kes esindab erakonda ja kelle juhtimine on strateegiline. Kõike seda Savisaar ka teeb.

Millest räägib Tallinna abilinnapeade  Kalle Klandorfiga eesotsas  peaaegu et vastuhakk oma senisele leivaisale?

Kalle motiivide kohta oleks mõistlik pärida temalt endalt. Kuid ma ei nimetaks teistmoodi mõtlemist «peaaegu et vastuhakuks» – teatavasti sünnib vaidluses tõde.

Keskerakonna piirkonnajuhtide valimistes on olnud palju dramaatikat. Kas mäletate varasemast sellist seisu ja miks on kogu see protsess üldse erakonna jaoks nii oluline?

Mina ei mäleta. Aga kuna ma olen erakonna liige olnud vaid kuus aastal, pole see ka ime. Vanad olijad mäletavad küll «kodusõdu», neid oli kas kolm või neli ja iga kord ennustasid parastajad Keskerakonnale lõppu. Aga võta näpust – siin me oleme ja meie reiting on endiselt Eesti kõrgeim.

Piirkondlikud tulemused näitavad, et Savisaarel ei ole enam üle-eestilist toetust. Kas kohalikud valimised tulevad 2017. aastal Kadri Simsoni (leeri) juhtimise all?

Simson Tallinna esinumbrina on kindlasti mõne teise erakonna suur unistus, nii et see stsenaarium Keskerakonnale – ja mõistagi Kadrile – ei sobi.

Kas Simson ja tema saatjaskond on reeturid?

Keskerakonna reeturid on tänaseks erakonda vahetanud.

Mida on erakonna jaoks tähendanud see, et riigikogu fraktsiooni juhtkonna valimistel mindi erakonna juhatuse otsusega vastuollu?

Taas kord kinnitust sellele, et meie inimesed on oma valikutes vabad ega karda kedagi, kuigi meedia loodud kuvandi järgi pole see Keskerakonna puhul justkui võimalik.

Kas näete leppimisvõimalust ja kes peaks seda tegema?

Kindlasti näen ja ka pingutan selle nimel. Aga ma ei pea läbirääkimisi meedia abil.

Kas teie võitlus ja ülekaalukas võit Narva piirkonnas tuli kergelt?

Ma ei nimetaks seda võitluseks – lihtsalt olukord oli niivõrd terav, et oli vaja n-ö konfliktivälist inimest. Minu kasuks, nagu hiljem teada sain, töötas see, et riigikogu valimiskampaania ajal sai igaüks veenduda, et olen meeskonnamängija. Üksinda võib võidu saavutada küll, aga selleks, et see sul käest ei libiseks, on ikka meeskonda vaja.

Miks on nii, et Keskerakond ise initsieerib ja naudib avalikku sõimu? Viimane näide oli Priit Toobali panemine erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) liikmeks. Miks te seda teete?

Ei ole küll viisakas, aga pean ütlema, et see on äärmiselt rumal väide. Me kindlasti ei initsieeri ega naudi sõimu. Opositsiooni roll on tihtilugu vastuvoolu ujumine, kuid see on spordiala, millega ei kaasne ovatsioonid.

Meil on Priidu puhul selge seisukoht ja kohtuvaidluski pole lõpuni viidud – Euroopa kohtusse minek on alles ees. Ta on erakonna peasekretär ja – huvitav nüanss – otsust nimetada ta ERJK liikmeks toetas erakonna juhatus konsensuslikult. See tähendab, et ka nn Kadri leeri esindajad. Südametunnistus ärkas neis veidi hiljem, mis on ka arusaadav – vastuhakk meedia pahameelele vajab ikka väga tugevat selgroogu.

Minu jaoks on aga peamine küsimus hoopis see, kes ja miks kardab Toobali nimetamist komisjoni liikmeks. Kas tõesti on ühel liikmel nii suur mõju, et ta saab kuidagi torpedeerida komisjoni tööd?

Kui see on nii, siis tuleb kiiremas korras vaadata üle ERJK töökorraldus, aga Priidul sellega küll mingit pistmist pole.

Kas teie olete selle poolt, et kriminaalkorras karistatud Toobal on Keskerakonna peasekretär ja erakonna sõnumite edastaja?

Jah, ma pooldan kahe käega Kadri Simsoni poolt ette valmistatud ja kongressil tema poolt kaitstud Keskerakonna põhikirja muudatust, mille järgi kedagi ei visata automaatselt erakonnast välja.

Mida tuleks teie hinnangul teha n-ö reeturitega, vastutöötajatega? Parteist välja visata? Sest oodata, et nad ise lahkuksid, vist ei tasu...

Keskerakonnas reetureid ei ole.

Kas suudaksite olla Kadri Simsoni juhitud erakonnas?

Minu erakonnavalik oli maailmavaateline, mitte isikupõhine. Samas pean ütlema, et Simsoni juhitud fraktsioonis olin kolm aastat, kuid [europarlamendis] Guy Verhofstadti juhitava fraktsiooniga pole see kogemus paraku võrreldav. Nii et täna eelistan ma igal juhul Savisaart.

Tegelikult ei soovi kumbki Keskerakonna võitluslik pool 25-protsendilisest toetusest loobuda ja erakonda jätta. Kuidas sellest seisust ühtsena välja tulla?

Esimene, mida me kõik – see käib ka minu enda kohta – vajame, on pidada vastu kiusatusele olla meediapildis erakonna arvel. Ükskõik millised tõsised läbirääkimised käivad suletud uste taga. Pressikonverents toimub hiljem.

Simson Simsoniks – tegelikult räägitakse, et pole küsimus, kas, vaid millal saab teist Keskerakonna juht. Võib see juhtuda sel sügisel?

Nojah, vene keeles defineeritakse seda ОБГ – одна баба говорила («üks mutt rääkis» – toim). Nii et ma hea meelega jätaks selle küsimuse vahele. Küll aga tahan möönda, et Keskerakonna juht peab piltlikult öeldes meeldima nii tädi Maalile Viljandimaalt kui ka Maria Ivanovnale Koplist. Lahing tädi Maali südame eest on mul aga alles ees – sügiseks ei jõua. (Naerab.)

On teil üldse ambitsiooni juhtida Keskerakonda?

Ambitsiooni ei ole. Hakkama saaks. Eks neid hakkamasaajaid on meil teisigi.

Puhtteoreetiliselt – kas usute, et Savisaar oleks valmis teile erakonda loovutama?

Ma ei oleks selle erakonna liige, mida loovutatakse, tegemist ei ole mõisaga. Ja Keskerakond seda kindlasti pole – Savisaar on erakonna juht mitte jumala, vaid erakonna liikmete tahtel ning igaüks, kes tahab saada tema positsiooni, peab omama suuremat toetust.

Kas teie usaldate Savisaart?

Jah.

Aga kas tema teid usaldab?

Jah.

Kuidas te üldse Savisaarega kohtute? Tulete Brüsselist koju käima ja leiate aja ka Hundisilmale sõita?

Reeglina kohtume erakonna büroos või erakonna üritustel. Hundisilmal käin siis, kui minu tagasiteel Narvast jääb meil mõlemal selleks aega. Aga ma ei kuulu ega soovi kuuluda nende inimeste hulka, kes saavad ilmuda Edgari ukse taga iga kell ja ette teatamata – oleme kolleegid, mitte sõbrad.

Räägitakse ka võimalusest, et teie võtate oma hoole alla Keskerakonna vene poole, Simson eesti oma. On see võimalik? Kuidas see välja näeks?

Rumalasti, ma ütleks. Keskerakond on just see töökoda, kus käib eesti poliitilise rahvuse loomine, ja igasugune segregeerimine oleks kindlasti mitte isegi samm, vaid kümme sammu tagasi.

Kuidas suhtute äärmusjõu EKRE tõusu? On see Eestile ohtlik või vastupidi?

Erakondade reitingud on sümptom ja täpselt nii mina nendesse ka suhtun. Osa EKRE reitingust on kindlasti see, mis kukkus IRLilt ära, kuid minu jaoks suurt vahet pole – need, kes fännasid slogan’it «Eesti eestlaste jaoks», pididki minema sinna, kus «Näed musta, näita ust». Nii et ma ei saa päris hästi aru, miks see EKRE tõus kedagi üllatab.

Teine osa reitingust on kindlasti pagulashirm ja see on jällegi ratsionaalselt seletatav. Euroskeptitsism... Noh, ühiskond peaks ikka päris kurt ja pime olema, et seda ei tekiks.

Meil aga selle asemel, et ravida haigust – ehk tegelda põhjustega –, mõistetakse hukka erakond, mis väljendab inimeste seisukohti. Mina neid seisukohti ei jaga, kuid poliitikuna pean lähtuma sellest, et just ühiskond on «tellija materjal», millega peab töötama.

Kas Keskerakonnal on soovi EKREga vajadusel koostööd teha? Näiteks presidendivalimistel valijameeste kogus?

Iga erakond, millel on võimuambitsiooni, on koostööks avatud. Kuid isiklikult minu jaoks oleks koostöö EKREga väga raske. Lohutan end mõttega, et armastus on vastastikune.

On teil üldse erakonnas presidendivalimistest selgemalt juttu olnud?

On.

Mis nimedest on peamiselt juttu olnud? Keskerakonna esindajast või Siim Kallasest, Mart Helmest?

Need vestlused on nii algusjärgus ja toimunud väikeses siseringis ning otsuseid tõesti ei ole. Pole mõtet isegi praegu spekuleerida.

Milline on Keskerakond kolme aasta pärast, enne uusi riigikogu valimisi? On see eesti või vene erakond?

Keskerakond on ka kolme aasta pärast Eesti erakond suure algustähega.

Kui erakond kutsub ja on vaja, siis kas olete valmis europarlamendist appi tulema?

Ma olen oma koduerakonna jaoks alati olemas.