Yana Toom TTVs: kas Taavi Rõivas ikka juhib valitsust?

11/11/2015

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom osales pühapäeval Tallinna TV saates Nädal+ arutades saatejuhiga nädala tähtsaimaid uudiseid.

Saatejuhi sissejuhatavale küsimusele, kes vastutab Estonian Airiga juhtunu eest, vastas Toom, et tõenäoliselt tulemus on, et keegi ei vastuta. "Mis mind tarbijana hämmastab on see, et viimase hetkeni müüdi pileteid juba teades väga selgelt, mis tuleb. Mulle näiteks ütles juba kolm nädalat tagasi Urmas Paet, et ilmselt novembri alguses läheb halvasti, ära nendega lenda. Aga selleks ajaks mul olid juba broneeritud piletid ühele grupile, kes tuleb detsembri alguses minu juurde, 35 inimest, ettemaks on tehtud - mis sellest rahast saab, elu näitab. Aga selline käitumine pole aus."

Riigi soovist lõpetada erakoolidele tegevustoetuste maksmist ütles Toom, et sellise otsuse elluviimine võib viia mõnede erakoolide sulgemiseni ja õpilaste arvu vähenemiseni, sest kindlasti õppemaks tõuseb. Ja kui Tallinnas lapse erakoolis (välja arvatud erivajaduste laste koolid) õppimine on pigem vanemate soov, sest koole on piisavalt, siis maal on palju erakoole tekkinud sellepärast, et haridusreformi tulemusena paljudes kohtades polegi kooli. Toom tõi näiteks kogukonna poolt loodud Peedu kooli Elva külje all, kus on palju noori peresid aga polnud lähedal kooli. "Asi pole ainult hariduspoliitikas, siin on regionaalpoliitika ja muud asjad mängus," märkis Toom. Õpetajate palkade kohta tuletas Toom meelde, et hiljuti üks koalitsioonipoliitik ütles, et aastaks 2019 on õpetajate palk kindlasti 1500 eurot. "Tore küll, aga aasta 2019 on kaks aastat peale järgmisi Riigikogu valimisi. Lubadus on ilus küll, aga kes teab, kuidas läheb ja kas need, kes praegu seda lubavad, valitsusse üldse pääsevad. Lähitulevik on udune, aga kauge eesmärk on udune, nagu tulevane kommunism."

Alkoholi- ja tubakareklaami uute piirangute kohta ütles Toom, et Tallinna linnal on õigus kuna pealinn esimesena kehtestas öise alkoholimüügikeelu ja kuigi algul kritiseeriti, osutus, et see töötab ja nüüd ei saa enam kuskil öösel alkoholi osta.

Teistele valitsuse liikmetele üllatuseks osutunud justiitsminister Urmas Reinsalu otsust allkirjastada Leedu ja Lätiga dokumenti, et nõuda Venemaalt kahjutasu okupatsiooniaastate eest kommenteeris Toom: "Siin on minu jaoks kaks suuremat mõttekohta. Esimene: kas Taavi Rõivas ikka juhib valitsust. Jätab väga imelikku muljet, kui koalitsioonipartner saadab talle sõnumit, et ma hakkan nüüd ministri vahetama, see on talle üllatus ja ta sellega lepib. Nüüd teine minister viskab imelikku saltot, annab allkirju ja see tuleb kõigile üllatusena. See pole päris normaalne. Ma ei kujuta ette, et mõne teise peaministri ajal see oleks võimalik, et keegi valitsuse liikmetest ajab täiesti oma agendat. Teine asi on minu jaoks huvitav, mida hakkab Leedu selles olukorras tegema - kas annab ära Vilniuse, Druskininkai, Klaipeda? Leedu puhul on see kahjunõue eriti imelik. Miks nad andsid kodakondsuse kõigile venekeelsetele inimestele? Asi pole selles, et nad on suured russofiilid, vaid selles, et nad ei taastanud oma riiklikku järjepidevust, sest nende territoorium oli enne sõda märksa väiksem. Selles mõttes on kahjunõue üks imelik asi, mis on mõeldud punktide kogumiseks, ja ma arvan, et see on äärmiselt halb mõte ja kindlasti see ohustab piirilepe allkirjastamist. Urmas Reinsalu otsust ma ei saa heaks kiita, see pole riigimehelik käitumine."

Samas pole Toom riigikogulase Igor Gräziniga nõus, kelle arvates praegu pole õige aeg piirilepe allkirjastamiseks, nõus kuna Eestil ainukese Euroopa riigina pole piirilepet ja see paneb meid halba valgusesse Brüsselis. "Üks kord võiks seda ära teha ja mitte vaielda lõpmatuseni, kustpoolt võsa keegi inimene sattus või ei sattunud Venemaale".

Saatejuhi küsimusele, miks nii meleheitlikult tahetaksa kõrvaldada Edgar Savisaart vastas Toom: "Ta segab paljud. Ma ei usu juttu, et kui Edgarit ei ole eesotsas, oleme kohe valitsuses. Mis mind häirib on see, et meie rivaalid ja mõned erakonna inimesed tunduvad mängivat koos." Märkusele, et Savisaare artiklid on üsna tsenseeritud mainstream-meedias, vastas ta: "See ongi meie meedia eripära. Olen ise sellega kokku puutunud. Sulle saadetakse isegi tekst kooskõlastamiseks ja pärast, seletades, et ruumi ei jätku või on palju, siis midagi lisatakse või kärbitakse, mida enam ei kooskõlastata, kusjuures seda teevad paljud. Ma käisin Ringvaates hiljuti ja see, mis nad refereerisid kl 8 õhtul, kl 11 hommikul kirjutati ümber, ja kui ma helistasin ja küsisin, milles asi, siis vastati, et klikke on vaja. Sisu oli moonutatud, aga klikke nad said päris palju." Ta lisas, et hea, et sarnases olukorras Savisaar tõi seda maailmavalgele oma facebookis, kus on tal palju lugejaid - võrreldav väiksema uudisteportaaliga.

Küsimusele, millisena Keskerakonna kongress kujuneb ja kes saab erakonna juhiks, Toom ütles: "Simsoni kampaania oli jõuline, aga ega erakonna esimeest ei vali inimesed, kes loevad meediat. Küsimus on tegelikult selles, keda kongressile suunatakse, kes need delegaadid on." Toom ise usub, et Edgar võidab ja praegu ei ole õige aeg Keskerakonna esimeest vahetada: "Esiteks igal pool tahetakse Edgasist lahti saada - nii kohtus kui kapos, ja kui sinna lisanduvad meie omad inimesed, see pole päris normaalne. Teiseks aga miks peaks lahti saama inimesest, kes on nii jõuline poliitik, millist lihtsalt Eestis enam ei ole."

Kommenteerides saate edetabelis esinumbrina esinenud uudist Estonian Airi tegevuse lõpetamisest märkis Toom, et tekib küsimus, kus veel midagi sellist saab juhtuda, sest näiliselt oli kõik OK. "Kuna me panustame väga palju oma riigi imagosse igal pool - ükskõik mis meil juhtub, esimene asi, mida hakkavad rääkima valitsuse liikmed, on kas see kahjustab Eesti imagot. Me ei suuda enam vahet teha, mis on sisu ja kuidas see välja näeb. Ma kardan, et Estonian Air pole ainuke surev ettevõte meil riigis. Ja ma vaataksin hästi tähelepanelikult näiteks Eesti Energia poole nende imelike investeeringute ja muude asjadega. Mulle tundub, et see on väga halb signaal sellest, et olla ja näida ei ole just sama." Ta tuletas ka meelde, et Keskerakonna fraktsioon Riigikogus pakkus piirata riigifirmade üüratuid palkasid. "Minu jaoks on see väga emotsionaalne asi, sest ma lendan iga nädal Estonian airiga vähemalt kaks korda ja ma tunnen kõiki stuardesse nägupidi, kõike piloote nimepidi ja mul on väga kurb ja ma tahaksin kasutada võimalust ja tänada neid inimesi, kes viisid meid sihtkohta peaaegu laitmatu teenindusega, ja ma loodan, et nad leiavad endale uusi töökohti."

VIDEO siin