ERR Brüsselis: eurosaadikutele Hollandi raport üllatusi ei toonud

15/10/2015

Euroopa Parlamendi saadikud Indrek Tarand ja Tunne Kelam tõdesid, et üllatusi tänane raport MH17 allatulistamise kohta Ukraina kohal ei toonud. Europarlamendi liige Yana Toom aga märkis, et tema hinnangul ei selgu Hollandi raportist, kelle territooriumilt rakett tulistati.

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles "Aktuaalsele kaamerale", et rääkis Malaysia Airlines'i puudutavast raportist mitme Eesti saadikuga Euroopa Parlamendis, samuti mitme hollandlasega.

"Indrek Tarand ja Tunne Kelam nentisid, et uurimistulemus oli ootuspärane ja suuri üllatusi ei tulnud. Tarand ütles, et kõik vähegi taiplikud inimesed nägid seda uurimistulemust ja tänast raportit juba ette. Mõlemad möönsid, et neil ei ole väga suurt usku sellesse, et süüdlased lõpuks ka õiglase tribunali ette jõuaksid või vähemalt, et see tribunal toimuks lähiaastatel," rääkis Tralla.

Mõnevõrra teistsugune arvamus on Tralla sõnul keskerakondlasel Yana Toomil, kelle sõnul ei anna tänane raport kindlust, kes tegelikult katastroofi eest vastutab.

"Hollandi raportis on territoorium nii laialt määratletud - 320 ruutkilomeetrit, kust rakett oli lastud -, mis tähendab, et keegi ei tea praegu, kes seda territooriumi üldse kontrollis. Nii et selles mõttes minul küll selgust ei ole," rääkis Toom.

Ta tõdes, et kui raportis sisaldub väide, et raketi tulistamine Ukraina valitsusvägede kontrollitud territooriumilt on välistatud, siis see muudab tema maailmapilti tugevalt. "Hetkel pole ma seda ise lugenud ega näinud," lisas ta.

Kui see väide aga on tõene, siis tõstatub tema jaoks järgmine küsimus. "Mis rakett see täpselt oli, sest praegu on kaks erinevat infot selle kohta. Venelased väidavad, tuginedes raportile, et see rakett oli vana BUK, mida ei toodeta juba aastast 1986 ja mida ei ole Vene sõjaväes kasutusel kümmekond aastat," rääkis ta.

Tralla tõi välja, et nii Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini kui ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg tegid samuti täna avalduse, kus ütlesid, et kõik katastroofi eest vastutajad tuleb võtta vastutusele.

Tralla sõnul oodatakse Brüsselis ka Hollandi kriminaaluurimise tulemusi, mis peaks selguma aasta lõpuks või järgmise aasta alguseks. Tuleva aasta alguses arutatakse ka Venemaa vastaste sanktsioonide pikendamist.

"Kindlasti on tänane raport poliitiline püssirohi neile, kes leiavad, et sanktsioone tuleks pikendada ja paneb ebamugavasse olukorda need, kes sooviks, et sanktsioone leevendataks," märkis ta.