Yana Toom Kuku Raadios: Merkeli ja Hollande ühispöördumisest Euroopa Parlamendis

08/10/2015

Esimene mulje on see, et lubati ajaloolisi kõnesid, mida justkui ei tulnud, kommenteeris Euroopa Parlamendi liige Yana Toom Kuku Raadio saates "Luubi all" Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president François Hollande ühisesinemist Euroopa Parlamendis Strasbourgis.

"Minu jaoks oli sõnum väga selge. Esimene: nad tulid siia [Euroopa Parlamenti] samas koosseisus, tähendab, samade riikide esindajad, nagu peale Berliini müüri langemist. Tollal oli katsumuste aeg ja praegu on Euroopal jällegi katsumuste aeg käes: lahendame üht kriisi teise järel. Nad rääkisid sellest, et Normandia neliku formaat on ennast õigustanud, andsid mõista, et loodetakse Ukraina kriisi kiiret lahendust. Ja nüüd on järgmine asi ees. Need on põhiasjad, millest ma kinni pidasin, aga ma pean veel tagantjärgi lugema ja analüüsima," ütles Toom.

Saatejuhi küsimusele, kas ta on nõus mõlema riigijuhi poolt väljatooduga, et on tähtis olla eurooplased ja jääda euroopalikele väärtustele truuks, vastas Toom: "Seda on kindlasti vaja, aga selle koha peal jäi mulle mulje, et reaktsioon kõnedele oli palju huvitavam kui kõned ise. Ja tegelikult nii tuligi välja. Vahest Angela Merkel ajab segadusse kahte asja - juhtimist ja domineerimist. Ja antud juhul ta tuli domineerima ja näitama oma dominantsust. Meie fraktsiooni [ALDE] esimees Guy Verhofstadt reageeris sellele ja ütles, et Euroopa probleem ongi see, et meil ei ole ühtset välispoliitikat, ei ole ühtset välispoliitika esindajat. Me olemegi suht abitud hetkel maailmakaardil just selle tõttu, et me pole piisavalt ühtsed. Igatahes, mõtteainet see arutelu andis."

Küsimusele, kuidas sellist ühtsust tagada, kui sellega tegeldakse iga päev, aga tulemust justkui ei ole, ütles Toom: "Miks ei ole? Tulemus justkui on, sest me ikka väljusime nii mõnestki kriisist viimastel aastatel enam-vähem edukalt. Tulemus on, aga muidugi on meil raske otsuseid langetada, sest meid on 28 [ELi liikmesriiki]. Praegu meie ühine peavalu on Ungari, mis võtab vastu väga imelikke seadusi. Just täna arutasime sellist küsimust nagu kriminaalne vastutus neile, kes abistavad pagulasi, kuna need on illegaalselt riigis viibivad isikud. See on probleemiks, aga üldiselt oleme ikka enam-vähem solidaarsed ja jagame samu väärtusi."