Jana Toom „Reporteritunnis“: see saab olema väga teistsugune parlament

27/11/2024

Strasbourgis toimunud Euroopa Parlamendi täiskogu istung määras 27. novembri hääletusel ametisse Euroopa Komisjoni uue volinike kolleegiumi, seejuures Ursula von der Leyeni teiseks ametiajaks komisjoni presidendiks ning Kaja Kallase ELi välispoliitika volinikuks. Samal päeval Vikerraadio eetris olnud saates „Reporteritund“ räägiti ka Euroopa Parlamendist, Euroopa lähima aja väljavaadetest. 

Eurosaadik Jana Toomi (Renew Europe fraktsioon) sõnul see saab olema väga teistsugune parlament: „Ja ma ei näe praegu Euroopas sellist liidrit ja ambitsiooni, et me annaksime endale aru, kui palju vett meil tegelikult ahjus on. Ma ei näe sellist kontsentreeritud jõupingutust, mida me oleksime võimelised koos tegema.“ 

Saatejuht Arp Müller: kas Euroopa Parlamendis on koalitsioon, on kaks koalitsiooni sõltuvalt teemast või ei ole koalitsioone? 

Jana Toom: tahaksin loota, et koalitsioon on. Aga jällegi... Mul on neli komisjoni ja ma näen, et kahes komisjonis on väga erinev koalitsioon. Petitsioonikomisjonis on Euroopa Rahvapartei (EPP. – Europarlamendi valimiste võitja enamusega Euroopa Parlamendis. – Toim.) ja parempoolsete koalitsioon. Sotsid, liberaalid, vasakpoolsed on lükatud kõrvale. Tööhõive- ja sotsiaalkomisjonis on nö see õige koalitsioon: EPP, sotsialistid ja liberaalid. Kõik viitab sellele, et see saabki olema selline liikuv asi teemade kaupa, mis ei ole hea. 

EPP hakkab meie silmi all muutma maailmavaadet. Miks tegelikult hüljati rohelised? Seepärast, et taheti ennast sellest rohepöörde hullusest puhtaks pesta. Sest see oli see, millega Ursula von der Leyen (EPP) suurelt võitis valimised, see oli tema agenda, millega ta siin pärituules sõudis. Ja nüüd, kui ta nägi, et see enam ei sobi eurooplastele, tal oli vaja näidata, et keegi teine on süüdi. Ja see keegi teine on fraktsioon sama nimega (rohelised). 

Valijad otsustasid nii, et liberaalid said vähem hääli, rohelised said vähem hääli, äärmused paremal ja vasakul said hääli juurde, ECRil (Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon) on nüüd oluline koht. Kas sellest võib saada Euroopa Parlamendi hääletusel enamuse poliitika? 

Euroopa Parlament ei määra Euroopa Liidu poliitikat. Meil on ikkagi kolm seadusandjat – Euroopa Komisjon, parlament ja Euroopa Nõukogu. Ja Nõukogu on see, mis tegelikult teeb lõppotsused. Parlament on progressiivsem kui Nõukogu, aga seda, kuidas ta erineb eelmisest koosseisust, on juba väga tunda. Kuulasin viimastel päevadel debatte – sellist kõnepruuki, nagu kuulsin puldist, pole ma eelmise kümne aasta jooksul mitte kunagi kuulnud. Selle eest karistati, jäeti päevarahadest ilma ja ei lubatud plenaari. See pole nagu päris okei, mis siin majas toimub, aga no jah, see on valijate tahe.

Mis oli hästi silmakirjalik ka tänases Ursula von der Leyeni kõnes... Kõik räägivad Draghi raportist (Itaalia ekspeaministri Mario Draghi raport Euroopa Liidu konkurentsivõime kohta. – Toim.), meil on Draghi koalitsioon, hakkame tegema! Aga selle Draghi raportiga, mis on hästi terviklik dokument, mis pakub lahendusi, käitutakse nagu Rootsi lauas: võtan selle, mis mulle sobib, seda, mis ei sobi, ma ei võta. Tegelikult, kui me ei lähe aluslepingute kallale, siis me Draghi raportist midagi ei saa. Ja see on paraku reaalsus. Ja ma saan aru, et sellist poliitilist konsensust selles parlamendis (ka tänu EPPile), et minna aluslepinguid muutma, ei ole ega tule.       

Mis on liberaalide ühisosa EPPiga ja sotsiaaldemokraatidega? 

Teate, ma tegelikult arvan, et kuulajaid see väga ei huvita, ma väga vabandan, nii et ma jääks oma nö tööjupi juurde. Mul on neli komisjoni, nagu ma ütlesin, üks neist, peamine, kus ma olen ka Renew Europe koordinaator, on Tööhõive- ja sotsiaalkomisjon. Selles komisjonis see koalitsioon meil peab ja meil on kaks väga head sotsiaalvaldkonna volinikku, miks ma hääletasingi Eurokomisjoni selle koosseisu poolt. 

...Sotsiaalne dialoog, millega on Eestis väga suured probleemid (see ei pea niimoodi olema, et valitsus räägib õpetajatega, nagu tööandja ja mediaator). Miinimumsissetuleku direktiiv, õigus olla mittekäätesaadav, energiavaesus, võimalus lahendada Euroopa tasandil eluaseme kriise. Väga praktilised asjad ja siin meil on koalitsioon, mis peab, ja ma loodan, et EPP alt ei hüppa ja sotside peale siin saab loota – selles ma olen kindel. 

Vahetult pärast Euroopa Parlamendi täiskogu hääletust Strasbourgi raadiostuudios toimunud „Reporteritunnis“ osalesid ka EP liikmed Marina Kaljurand Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioonist ning Riho Terras Euroopa Rahvapartei fraktsioonist.