Jana Toom: NATO sees mõeldakse seoses Ukrainaga sellise „sõjajärgse Saksamaa peale“

17/10/2024

“Zelenski võiduplaan on ellujäämisplaan ja see ei ole realistlik,“ tõdes 16. oktoobril EP liige Jana Toom ETV otsesaates „Esimene stuudio“, mis läks eetrisse Brüsselist, Euroopa Parlamendist.   

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tutvustas kolmapäeval ülemraadas oma võiduplaani, mis koosneb viiest punktist: 

kutse NATO-sse, 

piirangute tühistamine antud kaugmaarelvastusele ja  sõjalised operatsioonid Venemaa territooriumil, 

heidutus, 

majandusliku potentsiaali arendamine,

sõjajärgne ülesehituse mehhanism. 

Kas see plaan viib Ukrainat kuidagigi rahule lähemale, oli saatejuhi küsimus Jana Toomile. „Nad ei nimetanud seda rahuplaaniks, nimetasid võiduplaaniks ja võiduplaan see kindlasti ei ole,“ vastas eurosaadik. „See on selline ellujäämisplaan. Ja ei ole realistlik, olgem ausad. See sama liitumine NATO-ga või siis õhulöökide lubamine Venemaa territooriumil... Parlament võib selleks üles kutsuda ja ka NATO peasekretär Rutte võib olla sellega nõus, aga ükski riik, kes tarnib Ukrainale kaugmaarakette, ei ole sellega nõus ja nõusolekut võimalik, et ei anna ka. Ja ka taevast ei ole me seal kaitsnud, erinavalt näiteks Iisraeli taevast. Sest Iisraeli puhul me ei karda tuumasõda ja Venemaa puhul me seda kardame. Mina olen kuulnud ja lugenud, et praegu ka NATO sees mõeldakse pigem ikkagi sellise „sõjajärgse Saksamaa peale", kus üks osa on NATO-s ja teine ootab kuni tuleb õige aeg. Nii et ka siin majas – ei tea, kas keegi julgeb seda rahulikult öelda või mitte, – ikka mõeldakse selle peale, et loovutada ajutiselt osa territooriume Venemaale ja vastutasuks saada Ukrainale NATO liikmelisus ja siis vaadata, mis edasi saab.“ 

„Üks asi on see, mis võiks olla see ideaalne stsenaarium, mida Zelenski kirja pani, ja teine asi on reaalsus. See olukord ei ole lilleline. Ja ma ei usu, et Zelenski ka ise sisemuses usub, et lähiajal tuleb kutse NATO-sse,“ kinnitas väitluses osalev EP liige Jaak Madison.

“See on meeleheitlik plaan, et leida mingigi lahendus,” ütles EP saadik Riho Terras. “Natukene sinisilmne on loota, et nad NATO-sse kutse saavad, ma ei usu, et see tuleb. Ja kui sellele kogu plaan üles ehitatakse, see see plaan ka võib-olla ebarealistlik.“       

Saates väitlesid ka eurosaadikud Sven Mikser, Urmas Paet ja Jüri Ratas.