Jana Toom EK presidendi valimistest: arvasin, et hääletan vastu, aga ikkagi jäin erapooletuks

19/07/2024

„Ma arvasin, et hääletan vastu, aga ikkagi jäin erapooletuks, sest sain aru, et kui ta põrub, siis on siin pidupäev kõikidel hulludel. Ühte me täna just nägime,” nii vahendas 18. juulil keskerakondlase ja Euroopa Parlamendi liberaalide Renew Europe fraktsiooni kuuluva Jana Toomi sõnu Postimees

Eurosaadik viitas hommikuse debati käigus plenaarsaalist jõuga välja toimetatud Rumeenia saadikule Diana Șoșoacăle. Rumeenia rahvariietesse rõivastatud ning suukorvi ja Püha Paraskeva ikooniga varustatud Șoșoacă hakkas räuskama ja kätega vehkima keset liberaalide grupi esimese kõneisiku Valérie Hayeri sõnavõttu. Hayer pidi oma kõne lõpetamisega ootama, kuni Șoșoacă eemaldati.

Täpselt Euroopa Rahvapartei (EPP), sotside ja liberaalide kolmikliidu jagu ehk 401 häält Europarlamendi täiskogult Strasbourgis kinnitasid, et Ursula von der Leyenist saab Euroopa Komisjoni president veel viieks aastaks. Rumeenlanna hullumise nägemine ei viinud Toomi aga siiski selleni, et ta oleks von der Leyeni poolt hääletanud. “Mind väga häiris tema arrogantne suhtumine Euroopa Parlamenti,” põhjendas ta. “See kõik on nii orkestreeritud, et saada võimalikult palju punkte ja vähe arutelu.”

“Mind häirib tema suhtlusstiil ja pooltõed. Kui ta meie fraktsioonile esines, rääkis ta nagu pressikonverentsil, ja mitte nagu ajakirjanikele, kes käivad Brüsselis, vaid juhuslikele,” kritiseeris Toom. “Kui talt küsiti, kuidas on seaduse ülimuslikkusega, siis vastus oli: “See on minu töö südames.” Kas võiks palun konkreetsemalt öelda? Euroopa Komisjon ju andis Ungarile pappi?”

Toom ei nõustunud ka muljega, justkui oleks von der Leyen ainus hea valik Euroopa Komisjoni presidendiks. “No vabandust, valikuid ei ole? Kui meil oli Eestis patiseis Siim Kallase ja Marina Kaljuranna vahel, siis mindi kappi ja kapis oli Kersti Kaljulaid. Alati keegi istub kapis,” arvas ta.

Jana Toomi sõnul olnuks kohane, kui von der Leyen oleks midagi öelnud ka seoses sellega, et päev varem otsustas Euroopa Kohus, et Euroopa Komisjon ei oleks pidanud koroonavaktsiini tootjatega sõlmitud lepinguid varjama määral, nagu ta seda tegi. “Eile tuli kohtuotsus ja ta pole selle kohta sõnagi öelnud,” kritiseeris Toom.

Samas juhtis ta tähelepanu ka ühele kohale von der Leyeni hommikuses kõnes, mis tõenäoliselt selgitas, kust tulid osad koalitsioonivälised poolthääled. “Vahemere piirkond peaks saama jagamatut tähelepanu. Sestap määran ma selle piirkonna voliniku ja pakun koos Kaja Kallasega välja uued plaanid Vahemerele,” ütles jätkumandaati taotlenud sakslanna oma kõnes.

Toomi hinnangul oli see tõenäoliselt kompromiss Itaalia peaministri Giorgia Meloniga. Euroopa Ülemkogul, kus kiideti heaks António Costa määramine järgmiseks ülemkogu eesistujaks, anti liikmesriikide liidrite toetus von der Leyeni jätkamisele ja Kallase kõrgeks esindajaks määra-misele, jäi itaallanna halvas tujus üksi. Meloni väljendas seal rahulolematust sellega, et valimistel kaotusi kandnud, nagu Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa liidukantsler Olaf Scholz, määravad omavahel olulisi kohti ning jätavad võiduka ja samuti suurt riiki esindava peaministri nagu tema kõrvale.