Missugune on see kriteerium, mis näitab, kui hästi on eurosaadik oma tööga hakkama saanud? “Kindlasti ei ole selleks esinemised Eesti meedias. Ma ikka leian, et raportid,” vastas 23. aprillil Delfi viimases selle koosseisu otsesaates Strasbourgist Euroopa Parlamendi liige Jana Toom (KE).
“Me oleme üks kolmest seadusandjast ja see on töö, mille eest saame palka – kas töötame direktiivi draftidega või teeme omaalgatuslikke raporteid, millistest hiljem võib saada päris korralik direktiiv. Tegin kunagi raporti haridusest digiajastul, nüüd loen Euroopa Liidu tööpaberites, et siit tuleb direktiiv. Esinemised perlamendis – no see on tore asi, aga olgem ausad, kõik asjad on ära otsustatud enne seda, kui parlamendis on debatt. See on pigem seisukoha avaldamine, mis midagi suurt ei mõjuta. Räägitakse veel tööst kuluaarides, kus saadik lobib inimesi.“
Erakonna nimekirja ankrumehe rollis Eurovalimistel
„Olen selles rollis juba olnud, see mind ei heiduta. Mul on see õnnelik omadus, et ma ei mõtle selle peale, mis juhtub, kui... Mul ei ole B plaani. Minu kalender lõpeb 9. juuniga, ma isegi ei tea, kuhu ma lähen puhkama tänavu, ei mõtle selle peale. Liigun eesmärgi suunas. Aga otsustab valija,“ rääkis Jana Toom.
Andrus Ansipi pärand
Praegune eurosaadik Andrus Ansip uude Euroopa Parlamenti teatavasti et kandideeri. Mis on Jana Toomi arvates tema pärand?
„Pean ütlema, et tulin poliitikasse Ansipi pärast. See oli pärast pronksiööd, oli tunne, et ühiskond on nii lõhki. Ja tollal oli Keskerakond ainuke, kes teadlikult kaasas naisi ja mitte-eestlasi. Tulin, arvates, et Ansipist hullemat kuju pole olemas. Ma rängalt eksisin. Ta on sõnapidaja mees, ta ei vassi, räägib seda, mida mõtleb, ta on töökas inimene, kui sa lähed temaga debatti, see on nagu enne eksamit, pead kõik piletid endale selgeks tegema. Mis ei tähenda, at ta alati võidab, aga jah...
See kiidulaul minu suus... Räägin ja mõtlen – issand, mis juhtus? Aga kui ma võrdlen sellega, mis toimub täna Eesti poliitikas, mul on siiralt kahju, et Andrus lahkub. See on rumal, et Reformierakond lasi tal minna. Sest täna sa ei saa mitte kedagi uskuda. Mul oli jutuajamine Lauri Läänemetsaga sellest terrorismi kirikust. Ma pole seda öelnud – ütleb ta ja vaatab mulle otsa. Vastan - ma ju kuulsin! Ei, sa kuulsid valesti. Läksin koju, vaatasin „Esimest stuudiot“ uuesti – no ei kuulnud valesti! Tänapäeva poliitikud legitimeerivad selliseid asju ja see ei ole normaalne,“ arvas Toom.
Saates väitlesid ka Jaak Madison (EKRE) ja Sven Mikser (SDE).