Teisipäeval, 22. augustil, rääkis Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom Vikerraadio saates Uudis+ järgmise kevade europarlamendi uue kooseisu valimiste peateema seadmisest: suurtes riikides, olgu see Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, peavoolu erakonnad on mures, sest üsna tõenäoliselt kaotatakse nii parema- kui ka vasakuäärmuslastele kohti.
Kas Brüsselis juba kardetakse uue parlamendi koosseisu? „„Kardetakse“ on liiga suur sõna, aga jah, arutame neid asju ja on selge, et järgmine kord igasugused äärmuslased on esindatud palju rohkem, kui praegu,“ räägib Yana Toom. „Ausalt öeldes nn cordon sanitaire ehk sanitaarkordon, mida üritati rakendada äärmuslaste fraktsiooni suhtes, väga ei pea. Nad on väga nähtavad, nad tihtilugu palju paremini kommunikeerivad valijatega, kui seda teevad parketikõlbulikud poliitikud, ning usun, et järgmine kord nad saavutavad väga korraliku edu. Samas nr Saksamaal ei ole Olaf Scholz see liider, kellele sakslased väga loodavad, 70% sakslasi ei ole rahul tema tööga ja 64% tahavad uut valitsust. Pole ime, et sellel taustal Alternatiiv Saksamaale on nii edukas.“
Yana Toomi arvates on äärmuslased populaarsed ka sellepärast, et majanduskriis nõuab väga tugevat liidrit, keda Euroopa Liidus praegu ei ole. „Teine põhjus on see, et kui vaatame neid radikaalsemaid erakondi, eriti paremäärmuslastel on tavaliselt tugev sotsiaalne agenda: jagame raha vasakule-paremale, toetame neid ja neid ja neid... aga just majanduslik osa on alati ebaselge ja ebamäärav. See on ka meie EKRE probleem, kui vaatame nende valimisplatformi, majandusosa tugev ei ole. Aga see jagamine on lubatud ning osa inimesi loobuvad selle eest teatud õigustest ja vabadustest.“
„Aga ma ei ole ka paanikas, sest näeme: kui äärmuslased satuvad valitsustesse, kõik muutub. See sama Georgia Meloni Itaalia peaministrina on teistsugune poliitik, kui oli enne seda. Kõik ootasid, et ta seisab vastu immigratsioonile ja Euroopa väärtustele – ei, tegelikult mitte.“
Yana Toomiga täismahus intervjuud saab kuulata siin.