Eestist valitud Euroopa Parlamendi saadikud jäid kolmapäeval toimunud hääletusel looduse taastamise määruse suhtes eri leeridesse, kirjutab ERR: määrusega edasi minemise poolt olid reformierakondlased Andrus Ansip ja Urmas Paet ning sotsiaaldemokraat Sven Mikser, vastu hääletasid Jaak Madison (EKRE) ja Riho Terras (Isamaa), keskerakondlane Yana Toom jäi erapooletuks.
Yana Toom ütles ERR-ile, et ehkki ta jäi mõlemal suurel hääletusel erapooletuks, toetas ta raporti teksti parandusettepanekuid, mis tema hinnangul muudavad selle mõistlikumaks.
"Erapooletuks jäin selle tõttu, et mõlema poole argumentidel on iva sees. Komisjoni ettepaneku osas konsensust ei ole ega paista ja sellise teerulliga vastu võetud seadused ei ole Euroopa mastaabis rakendatavad," märkis Toom.
Tema sõnul näitab Europarlamendi meelsust juba see, et keskkonnakomisjonis tekkis määruse eelnõu suhtes punnseis - mõlemat leeri toetas 44 saadikut.
Teisalt tähendaks aga algatuse tagasilükkamine, et Euroopa Komisjon peab sellega otsast peale alustama, mis aga lähenevate Euroopa Parlamendi valimiste ning sellele järgnevate kuutuste tõttu tähendaks kahe-kolme aastast ajakadu.
"Antud olukorras oleks mõistlik mitte kiirustada läbisurumisega, vaid võtta asja rahulikult ja lükata hääletus edasi, samas jätkates kompromissi leidmist. Paari-kolme kuu jooksul oleks võimalik saada seadusele rohkem toetust, mis kergendaks ka kolmepoolseid läbirääkimisi. Meil aga kujunes kogu protsess jõudemonstratsiooniks Manfred Weberi (Euroopa Rahvapartei mõjukas liige - toim.) ja Frans Timmermansi (sotsiaaldemokraadist Euroopa Komisjoni roheleppe teemade asepresident - toim.) vahel ja see juba meenutas riigikogu teerulli," kirjeldas Toom europarlamendis toimunut.
"Teksti osas toetasin sünergiat liikmesriikide ja EL-i vahel, kohustust Komisjonile 12 kuu jooksul tulla välja rahastamise skeemiga, võimalust lükata edasi direktiivi täitmise, kui see toob kaasa erakordsed sotsiaal-majanduslikud tagajärjed. Need kõik võeti vastu," märkis Toom. "Samas juhin tähelepanu sellele, et hääletusega eemaldas parlament ettepanekust kogu põllumajanduse osa, mis minu hinnangul lahjendab kogu asja. Sellele olin vastu," lisas Toom.