Yana Toom: rumaluse ees on jumaladki jõuetud. Heitleme vihakõne asemel punalipuga

19/11/2022

Eesti seadusandlusel on probleeme. Kohe mitu ja päris tõsist, kirjutab Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom Eesti Päevalehe rubriigis „Poliitkolumnist“.

No näiteks süütuse presumptsiooniga – kusjuures väidab seda mitte Yana Toom, vaid Euroopa Komisjon. Euroopa Liit pani paika ühtsed miinimumstandardid, mis kindlustavad selle, et kahtlusaluste ja süüdistatavate õigused on kõigis liikmesriikides kaitstud ühtemoodi. Eesti on selle peale vilistanud ja pole tänaseni suutnud need standardid oma seadusandlusesse implementeerida.

On's ime, et meie argipäeva kuuluvad pealkirjad ja pressiteated korruptantidest ja provokaatoritest, kelle kohta kohtuotsust pole ollagi. Vahest mõistetakse need inimesed õigeks, aga silt jääb alles. Oleme justkui harjunud sellega, et kohus on meil kuidagi teisejärguline, see, mis loeb, on avalik arvamus ning süütuse presumptsioonist see ei hooli.

Ähvardatakse kohtuga

Õnneks hoolib sellest Euroopa Komisjon, kes teatas, et kui Eesti ei paranda olukorda, siis minnakse meie vastu Euroopa kohtusse. Tõsi, me pole seal üksi, vaid Soome ja Poola seltsis – kui ka nemad olukorda ei paranda. Teeb see kuidagi asja kergemaks? No ei tee. Euroopa Komisjon võidab igal juhul, meid sunnitakse seadusi muutma igal juhul, hiigelsuur trahv tuleb igal juhul.

Või probleem uue konkurentsiseadusega. Me pikalt ei suutnud inplementeerida Euroopa direktiivi, kusjuures meie seaduseelnõud kritiseerisid kõik õiguskantslerist alates. Lõpuks valmis uus eelnõu (millegipärast keeldus ministeerium seda ajakirjanikele näitama). Kuid veel ühe eurotrahvi oht on endiselt reaalne.

Või kurikuulus hate speech, vihakõne. See lugu venib lausa aastast 2008, kui Euroopa Liit kohustas liikmesriigid kriminaliseerima rasked rassismi ja ksenofoobia juhtumid, k.a. vihakõne. Meid üritati veenda aastaid. 2020. aastal algatas Euroopa Komisjon menetluse, aeg-ajalt kritiseerib Eestit Euroopa Nõukogu. Aga me ei tee väljagi.

Naergem koos

See sama Euroopa Nõukogu kutsus 2022. aasta juunis Eestit üles garanteerima venekeelse hariduse võimaluse. Naergem koos.

OK, Euroopa Nõukogu saabki ainult jagada soovitusi, see-eest Euroopa Komisjoni rahulolematus ähvardab reaalse maksumaksja raha kaotusega. Kui vaadata, mitu rikkumismenetlust on Euroopa Komisjon algatanud Eesti vastu, lihtsalt hoiad peast kinni. Jah, suuri probleeme need ei tekita, kuid nii mõnegi puhul on see oht täiesti reaalne.

Seal, kus ei ole selget arusaama süütuse presumptsioonist, on ruumi omavoliks. Auklik konkurentsiseadus ohustab ärisid. Kriminaliseerimata vihakõne soodustab rassismi ja homofoobiat.

Kui vihakõne eest terendaks kriminaalse karistuse risk, mitu poliitikut taltsutaks keelt, et hiidtrahve mitte maksta? Julgen väita, see teeks meie toksilist poliitilist maastikut palju tervemaks. Aga mida pole, seda pole.

Rabavad algatused

Ning selle asemel, et asuda täitma arvukaid auke meie seadusandluses, tuleb Justiitsministeerium pea iga nädal välja uute rabavate аlgatustega. Võtta ära hääleõigus! Eemaldada nõukoduge sümboolika! Võtta ära valitud saadikutelt mandaadid, kui nad keeletunnistust ei too!

Ehk oleks mõistlikum ajada esmalt korda selle vihakõne koos süütuse presumptsiooniga? Nagu ütles Esimese stuudio eetris justiitsminister Lea Danilson-Järgile Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm: «Arvan, et valitsusel on tähtsamat teha». Tõsi.

Fantaasiamaailm

Kuid probleem on selles, et valitsuserakonnad elavad mingisuguses fantaasiamaailmas, mis on ideoloogiast läbi imbunud ja milles Estonia laemaali punalipp on hullem asi, kui viha õhutamise eest karistuse puudumine.

Innukalt võidelda pseudoohtudega on lihtsam, kui tööd teha, eriti siis, kui eesmärk on ühiskonna polariseerimine, mitte liitmine. Vaadates poleemikat Janilson-Jargi ehitusseadustiku muudatuste üle tekib küll õrn lootus, et lõhna kaotanud Isamaa algatusi ei võeta peagi tõsiselt. Kuid vähemalt need valimised mööduvad – jälle! – maksimaalselt lõhestatud ja nõrgenenud ühiskonna märgi all.

Vandenõuteoreetik küsiks: cui prodest? Kellele on kasulik? Mina piirdun Schilleriga: "Rumaluse ees on jumaladki jõuetud."