Seda, et aastaks 2030 on Eesti läinud üle täielikult eestikeelsele õppele, Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ei usu. “See lihtsalt pole tehtav,” vahendab tema sõnu postimees.ee artiklis “Aasta õpetajaks valiti umbkeelne narvalanna”, mis on kokku pandud Kanal 2 saate “Täistund” ainetel.
„Iga kord enne valimisi suudavad nad välja tulla mingisuguse asjaga. Kui ma lugesin seda eelnõud (seaduse eelnõud, mis sätestab, kuidas toimub üleminek eestikeelsele haridusele. – Toim.), mul kohe tuli meelde Vabaduse sammas. Oli täpselt samasugune haip. Seda oli väga vaja, see oli sümbol... Vaadake seda koletist! Ta võib olla sümbol küll, ma ei vaidle sellele vastu, aga kogu see kvaliteet, kogu see teostus on ju hoopis midagi muud, kui see, mida lubati. Täpselt sama on selle seaduse eelnõuga,“ ütles Toom.
“Ja see, et sinna eelnõusse kirjutati sisse, et trahv (eesti keele oskamatuse eest. – Toim.) saab olema 9600 eurot, no vabandage, õpetajate puhul… Ta lihtsalt läheb ära. Kes see ootab seni, kui saab endale kaela trahvi, mille maksmiseks ta peab töötama aasta aega?“ – küsis eurosaadik.
„Aga ärgu oodaku! Õppigu keel selgeks,” vastas saatejuht Elo Mõttus-Leppik.
“Vaatame, kas see loogika toimib. Mina väidan, et ei toimi. Mina läheksin selle peale tööbörsile. Aga mis siis toimub koolis, öelge mulle?! Meil on juba praegu õpetajate põud,“ jätkas Yana Toom. "Kui niimoodi kirvega edasi minna, nagu praegu see eelnõu ette näeb, siis pigem see tekitab inimestes trotsi. Liiguks rahulikult edasi ja lahendaks selle probleemi, et kõik valdaksid eesti keelt.“