Eurosaadik Yana Toom (KE) leiab, et kunstnikuna sõnastas Vene Teatri kunstiline juht Filipp Loss emotsionaalselt selle, mis vaevab paljusid eestivenelasi aina rohkem, ja et ta tegi seda väga julgelt. Lisaks soovitab ta vaadata Lossi varasemaid seisukohti, mis kõik on vägagi eestimeelsed. Yana arvamus on avaldatud Postimehes.
«Filipp Lossi postituse puhul ma siiski soovitan vaadata selle sisu, mitte otsida vandenõu. Kunstnikuna ta emotsionaalselt sõnastas selle, mis vaevab paljusid eestivenelasi aina rohkem ja tegi seda väga julgelt,» märkis Toom. «Sama julgelt, nagu ta on - Vene kodanikuna, - mõistnud hukka Putini agressiooni Ukraina vastu. Nii et ei, ma pole nõus sellega, et ta üritab kuidagi Kremlile pugeda,» lisas eurosaadik. Toomi sõnul on väga kurb vaadata, kuidas iga kriitiline seisukoht surutakse ühiskonnas «ta on Eesti vastu» paradigmasse.
«Ta on Eesti poolt! Minge vaadake tema Facebooki lehte - see inimene armastab Eestit, imetleb Eesti loodust, kiidab meie koole,» loetles Toom. «Vahest mulle tundus, et isegi kuidagi liiga sinisilmselt, aga noh, eks tal on teistsugune võrdlusmaterjal,» tõdes saadik ja täiendas, et Loss usub, et Eesti on sõnavabaduse usku ning siin on teretulnud avalik arutelu ka kõige valusamatel teemadel.
«Noh nüüd vast õpib ära, et päris nii see ei ole. Et venelane - eriti veel elamisloaga, - peab olema ettevaatlik. Kas Eesti riik sellest võidab? Vastupidi - kaotab,» lausus Toom. «Avatud debati ära kägistamine pole veel kusagil demokraatiat tugevdanud, ka meil seda ei juhtu.»
Toomi sõnul on Ukraina sõja taustal Eesti poliitmaastik muutunud täiesti russofoobseks. «Kui alguses poliitikud veel suutsid eristada venelast ja Putini režiimi, nüüd teevad seda üksikud ja trend on kindlasti allapoole. Eestivenelasi tõrjutakse eemale, mis on rumal ja ohtlik. Neid aga, kes julgevad rääkida probleemist, stigmatiseeritakse riigivaenlaseks,» toonitas Toom.
«Mis puudutab seda juutide teemat, mis ajas meedia tagajalgadele, mina - erinevalt Filippist, - pole juut, minu peres - erinevalt Lossi perest, - pole holokausti kogemust ja kindlasti pole minu asi õpetada juuti, milliseid hirme tohib ja milliseid ei tohi teatud protsesside puhul tunda. Mina poliitikuna pean võtma selle teadmiseks ja tegema järeldused,» lausus Toom ja lisas, et ta loodab, et kolleegid teevad seda sama.