Ukrainale välja antud Eesti kodaniku advokaat: mind ähvardatakse iga päev

19/09/2016

Tuntud Kiievi advokaat Tatjana Montjan, kes kaitseb Eesti kodanikku Vladimir Poljakovi, kelle meie valitsus Ukrainale välja andis, avalikustab Ukraina uurimisprotsessi varjukülgi ja jagab mõtteid oma kaitsealuse kriminaalasja perspektiividest.

Valitsus deporteeris Eesti kodaniku Poljakovi Ukrainasse vastavalt kohtuotsusele. Millise mulje see otsus teile jättis ja kas see muutis teie suhtumist Eestisse?

Ausalt öelda ma ei oodanud Eesti kohtult niisugust ilmselgelt poliitilist otsust. (Eesti kohtud olid seisukohal, et Ukraina Peaprokuratuuri taotluse Poljakovi väljaandmise kohta võib rahuldada, kuna Ukraina on demokraatlik riik, kus ei rikuta inimõigusi. – Autor.)

Eeldan, et Poljakovi saatus otsustati kõrgemal tasemel ‒ sealjuures USA osavõtul, kes korraldas ka Ukraina riigipöörde ja kodusõja ning kaasas vaat et kogu Euroopa oma geopoliitilistesse mängudesse. Anda oma kodanik välja Ukrainale ‒ riigile, kus puuduvad isegi minimaalsed õigusemõistmise alged ‒ see on lihtsalt häbiväärne.

Mida kujutab endast Poljakovi kriminaalasi Ukraina uurimistegevuse ja kohtumõistmise kontekstis?

Poljakovi kriminaalasi kujutab endast nüüdisreaalsuses Ukraina eriteenistuste odavat reklaami ja jultunud seadusetust Poljakovi suhtes.

Kriminaalasi eeldab konkreetsete kuritegelike episoodide olemasolu. Milles konkreetselt Poljakovi Ukrainas kahtlustatakse?

Teda kahtlustatakse osaluses „terroristliku organisatsiooni LRV tegevuses”, kuigi keegi pole kunagi ega kusagil Luganski Rahvavabariiki terroristlikuks organisatsiooniks tunnistanud.

„Tõendid” on üksnes digitaalsed fotod Poljakovi enda telefonist. (Nagu uurimisorganid kinnitavad, mobiiltelefonist, mis võeti ära kinnipidamisel, koos fotodega, kus Poljakov poseerib kamuflaažis ja relvaga käes purustatud hoonete taustal, mis asuvad Luganski oblasti territooriumil, jne – Autor.) Kuid kas niisugused „pisiasjad” saaksid häirida sellise riigi valitsust, kus toimus USA-st inspireeritud riigipööre?

Kas teie riigis on see tavaline praktika, et nii tõsise paragrahviga inimene on üle pooleteise aasta kahtlustatava staatuses, süüdistust ei esita keegi?

Jah, Ukrainas võivad inimesed olla aastakümneid ilma kohtuotsuseta vahi all. See on kahjuks tavaline praktika. Mis puudutab Poljakovi kriminaalasja, siis taotles Ukraina Peaprokuratuur kohtueelse uurimise tähtaja pikendamist kuni 26. novembrini.

Kas alates 30. juunist, mil Eesti võimud Vladimir Poljakovi Ukrainale välja andsid, on tema suhtes läbi viidud mingeid uurimistoiminguid?

Selle aja jooksul on Poljakovi üks kord üle kuulatud, samuti uuritud tema füüsilist ja psüühilist tervist. See on kõik.

19. septembril (intervjuu Montjaniga oli tehtud enne seda. – Autor) täitub Poljakovil järjekordne vahi all olemise tähtaeg. Kuidas te prognoosite, kas seda pikendatakse või mitte?

Ma arvan, et vahi all olemise tähtaega pikendatakse järjekordselt veel kaheks kuuks. Kõik need on puhtalt poliitilised otsused. Kriminaalasja olemusele ei pööra kohtunikud mingit tähelepanu.

Rääkige vanglast, kus Poljakov asub. Kas teid lastakse tema juurde?

Vladimir on Kiievis Ukraina Julgeolekuteenistuse ajutise kinnipidamise isolaatoris aadressil Askoldovi põik 3. See on päris ubane 48-kohaline vangla kahekohaliste kambritega. Sidet välismaailmaga pole ‒ telefonikõned ja kirjad lähedastele on keelatud. Mind tema juurde muidugi lubatakse, kuid olla järjekorras uurimismenetluse tuppa pole lihtne ‒ neid tube on kõigest neli, aga kinnipeetuid ligi poolsada. Ma viisin Vladimirile televiisori, toiduaineid ja raha arvele, millega ta saab maksta poest tellitud kaupade eest. Ta on olnud koos mitmesuguste kambrikaaslastega, kes sageli vahetuvad. Vanglast välja viiakse teda üksnes kohtuistungitele.

Kas te olete olnud Donetski või Luganski Rahvavabariigis? Meil on raske mõista, keda sealsete sündmuste tõlgendamisel rohkem uskuda, kas kohalikke või kiievlasi. Ja kas Venemaad või Euroopat? Mida teie ütlete?

Jah, ma käin Donetski ja Luganski Rahvavabariigis ning valgustan täiesti objektiivselt sealsed sündmusi, midagi kaunistamata või moonutamata. Aga Kiiev, Venemaa ja Euroopa moonutavad pilti, lähtudes oma propagandistlikest huvidest.

Mis siis teie arvates Donetski ja Luganski Rahvavabariigis tegelikult toimub?

Riikluse kokkuvarisemine sama skeemi järgi nagu Kiievis. Need on nagu ühe patarei kaks poolust. Juhtimiskogemusi napib mõlemal pool. Professionaale tõrjuvad välja kisakõrid, kes mängivad patriootlikel tunnetel, vehivad loosungitega. Professionaalid aga lahkuvad – hea, kui pensionile.

Ukrainas on pehmelt väljendudes keeruline leida advokaat, kes nõustuks kaitsma inimest, kes on sattunud Ukraina Julgeolekuteenistuse tähelepanu alla. Kardetakse karjääri, ohutuse, heaolu pärast. Soovitatakse Montjani poole pöörduda - et tema võtab. Mida tähendab teie jaoks selle teema käsitlemine? Miks te niisuguseid asju teha võtate? Kas teid on kunagi ähvardatud?

Ma olen professionaal ja mul pole midagi karta. Vanglast hullemasse kohta ei saadeta, hauaks sügavamale ei maeta. Mind ähvardatakse iga päev, kuid ma pole neile rumalustele kunagi tähelepanu pööranud, sest pole lihtne värvata palgamõrtsukat rohkem kui kahekümneaastase staažiga advokaadile. Olen veendunud, et praegune Kiievi võim ei kesta kaua ‒ ameerikameelsed riigipöörajad on juba kogu maailmale endast oma seadusetuse, korrumpeerituse ja ülbe mangumisega halva mulje jätnud.

Millest on Ukraina uurimis- ja kohtupraktikas kõige enam puudus? Mida ei taha Euroopa märgata?

Ukrainas pole mitte mingisugust õigusemõistmist. Üldse – kui niisugust. Uurimistegevus on ka sihikindlalt hävitatud Maidani järgsete „reformijate” poolt. Tõsiasi, et Euroopa seda märgata ei taha, iseloomustab ehedalt tema tegelikku suhtumist Ukrainasse.

Te ei ole kunagi mõelnud riigist lahkuda? Kas te usute selle riigi helgesse tulevikku?

See on minu riik, ma jään siia ja võitlen selle eest lõpuni.

Kahtlustatavana ülekuulamise käigus Vladimir Poljakov end süüdi ei tunnistanud. Milline on teie arvates selle kriminaalasja perspektiiv?

Loodan, et Poljakov vahetatakse välja enne, kui võim vahetub. Või siis tühistan pärast võimuvahetust kõik tema vastu suunatud süüdistused.

 

Intervjueeris Margarita Kornõševa