Meie inimesed välismaal arvavad, et kodumaa saatkond suudab kõike, kuid see pole nii

23/11/2015

Liina Viies, Eesti välisministeeriumi konsulaarabi büroo

Konsulaarabi ülesanne on kaitsta konkreetse inimese või juriidilise isiku õigusi välismaal. Hollywoodi filmid on aga kaasa aidanud sellele, et ootused konsulaarabi töötajatele on alati mitu korda suuremad, kui me suudame vastavalt rahvusvahelisele õigusele aidata. Välismaal keerulisse olukorda sattunud välismaalastel ei maksa endale ette kujutada, et tuleb saatkonnatöötaja ja ajab kõik nende eest korda.

Meie roll on eeskätt konsulteeriv. Ja me oleme rehkendanud, et igapäevaselt tuleb konsulaarabi saama 4 inimest. Küsimused ulatuvad sünnist surmani, tegevusala on lai.

Millega me saame aidata? Saame pöörduda vajadusel Eesti kohalike omavalitsuste, sotsiaalministeeriumi, justiitsministeeriumi poole, kaasata sotsiaaltöötajaid, lastekaitsespetsialiste. Konsulaarosakonna töö meenutab paljus telefonikeskjaama – me viime inimesi kokku nende organisatsioonidega, kes võivad aidata nende probleeme lahendada.

Mida konsulaartöötajad ei saa ega Viini konventsionile vastavalt isegi ei tohi teha? Maksta hotelli eest, tegutseda advokaadina, juristina. Me võime vaid pakkuda kohalike advokaatide nimekirja, meenutada, et suurem osa riike osutab tasuta juriidilist abi. Me ei saa ka maksta meie inimeste ravi eest välismaal. Muide, ravist. Soovitan tungivalt enne välismaale minekut vormistada kindlustus. Me oleme korduvalt jälginud erakordselt kurbi saagasid, kui ravikindlustuseta inimesed said välismaiste teenuste eest kümnete, mõnikord ka sadade eurode suurused arved.

Konsulaarosakonna töötajad ei tegele vanglast vabastamisega, pole volitatud nõudma EV kodanikele paremat hoolitsust haiglates või kinnipidamiskohtade, ei saada alaealisi välismaalt Eestisse.

Mis puudutab alaealisi, siis 2014. aastal oli nendega välismaa konsulaarteenistuses seotud 20 juhtumit. Tuleb märkida, et niisuguste juhtumite lahendamiseks kulub sageli aastaid. Väga palju sõltub perekonna aktiivsusest ja positsioonist. Küsimustega võivad nad pöörduda aadressil konsul@mfa.ee

Tahan öelda, et väga varsti, juba 1. jaanuaril, hakkab sotsiaalkindlustusameti juures tegutsema lastekaitsesüksus, millest saab omamoodi koordinatsioonikeskus ja mis tegeleb just nimelt segaperede laste või välismaal koos kodumaalt lahkunud vanematega elavate laste sekkumist nõudvate lugudega.

Kui te jääte välismaal hätta või satute keerulisse olukorda, siis võite ööpäevaringselt saada nõuannet või konsultatsiooni valvetelefonilt +37253019999.