Yana Toomi päev täis kohtumisi Kuressaares

05/03/2022

4. märts, mis oli reedene päev, tuli Euroopa Parlamendi liikmel Yana Toomil üsna tihe – eurosaadik suundus Saaremaale, kus kohtus Kuressaare rahvaga. 

Esmalt oli see kohtumine Saaremaa valla noortevolikogu liikmetega. Toom rääkis Euroopa struktuuride funktsioneerimisest, otsustamisprotsessist, mis käib läbi Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni ning nõuab mitte vähem kui kaks aastat, kirjeldas oma tööd neljas EP komisjonis.  

„Kõike varjutab viimaste päevade julgeoleku olukord“

“Aga kõike varjutab viimaste päevade julgeoleku olukord,” nentis Yana Toom. “Muidugi pean silmas sõda Ukrainas.”

Mõned küsimused ja vastused lühidalt.

- Miks alanud Ukraina ja Venemaa vahel läbirääkimised üldse peaksid käima? Üks tahab ju rahu ja teine – kontrolli ja võimu. Kui tõenäoline on, et mingi kokkulepe üldse saaks sündida? 

- Lepiti kokku need rohelised koridorid põgenike jaoks. Tegelesime ka oma büroos sellega päevad läbi, minul oli messendžer täis – Eesti kodanike abipalved Kiievist väljapääsemisest. Palju mina saan aru Putini loogikast... Suheldes diktaatoriga, sa pead andma talle võimaluse säilitada nägu. 

Sanktsioonide pärast Vene inimesed Putini vastu tänavale massiliselt ei lähe. Ja tegelikult ka põgenema massiliselt ei hakka – selleks on vaja piletiraha ja välispassi, millised on kaugeltki mitte kõigil.

- Zelenski ütles, et kui Ukraina jääb alla, siis järgmised on Balti riigid. Mida arvate? 

- Et Zelenski räägib nii, see on arusaadav – riik on sõjas. Ta peab niimoodi rääkima. Kuid Venemaa sõda NATO-ga (Eesti on teatavasti NATO riik) pole reaalne. Sest siis on see tuumasõda.

- Kuivõrd reaalne on see, et Putin tapetakse? Pakuti ju miljon dollarit tema pea eest...

- See lihtsalt pole tehtav. Ja kuulge, oleme demokraatlikus riigis, istume siin laua taga ja kas tõesti hakkame arutama, kuidas Putinit tappa?!

- Miks Ukraina ei saanud varem Euroopa Liitu sisse? 

- On kaks kindlat asja, mille pärast ei saanud: korruptsioon ja lahendamata territoriaalsed küsimused – Krimm, DNR ja LNR. Muide, me ei pööranud  tähelepanu, kuid elu nendel inimestel seal polnud üldse pehmelt öeldes hea. 

- Kui kaua võib Ukrainal minna, et EL-i pääseda?

- Ei teeks prognoose, sest ei tea, kus me oleme kuu-kahe pärast.     

Yana Toom lisas: „Tallinna võimekus on võtta vastu 18000 Ukraina põgenikku. Selle staatuse saavad nad aastaks. Lapsed lähevad vene kooli. See saab olema väga suur muutus Eesti ühiskonnas. Ja siit kerkib ka küsimus, mis hakkab saama vene kogukonnast Eestis? Viha kandub venelastele ja see on paha. Palun ärge kiusake venelasi!“

Ka täiskasvanute auditooriumid    

Õhtupoolikul toimusid Yana Toomi loengud TÜ väärikate ülikoolis Saaremaal ja  Ö-ülikoolis. Sealne jutt käis peaaegu tervenisti Ukrainast. 

- Kas maailmas on jõude, kes Putinit peataksid? 

- Ei ole. Putin on sanktsioonideks valmis. Ja vaene inimene võib olla väga leidlik – paljud ju elasid Nõukogude Liidus. 

- Mida Lääs ette võtab, et peatada sõda? 

- Sellist ühtsust EL-i ja NATO vahel pole olnud. 

Kokku osales Saaremaa üritustel ligi 150 inimest. Aktiivsematele küsijatele lubati Brüsseli reisi, kui Euroopa Parlament sellised eurosaadikute kutsel külastused taas päevakorda toob.