Euroopa Parlament CO2 vastu

07/06/2022

Milliseid muudatusi teevad eurosaadikud Euroopa Komisjoni kliimaeelnõudes?

Kliimapäev. Euroopa Parlamendis arutatakse täna kaheksat seaduseelnõu, mis moodustavad ligikaudu poole Fit for 55 paketist, mis on EL-i peamine relv võitluses globaalse soojenemise vastu. Enamasti peavad need seaduseelnõud Euroopa Parlamendis läbi minema ilma suuremate muudatusteta – peamine võitlus käib, nagu märgib Brüsseli ajaleht Politico, suurema paindlikkuse nimel. Näiteks transpordi CO2 heitkoguste osas tahavad konservatiivid teha ettepaneku vähendada neid mitte 100%, vaid 90%.

Eraisikud ei pea muretsema. Kuid on ka suuri muutusi. Euroopa Komisjon tegi ettepaneku kehtestada maks kütte- ja transpordisüsteemide ning eraisikute CO2 heitkogustele, kuigi iga kolmas eurovolinik oli selle vastu. Sellest maksust saadav tulu pidi minema vaeste inimeste hüvitusteks, kuid need tulud laiali jagada oleksid pidanud EL-i riikide valitsused, ehk siis selle raha saatus jääks teadmatuks. Aga kõike seda ei juhtu: EP-i põhifraktsioonid leppisid kokku majapidamiste maksust vabastamises. Kompromissina ilmselt vähendatakse sotsiaalkliimafondi.

Esimene samm muutuste suunas? Neljapäeval hääletab Euroopa Parlament Põhiseaduse Assamblee kokkukutsumise üle ning see on esimene samm EL-i aluslepingute muutmise suunas. Renew Europe, sotsiaaldemokraadid ja rohelised toetavad seda sammu, suurim fraktsioon - konservatiivne EPP - kõhkleb.

Foto: MPCA Photos / Fickr (CC BY-NC 2.0)