Kuues sanktsioonide pakett on vastu võetud

31/05/2022

EL ikkagi kehtestas Venemaa naftale embargo, kuid mitte kogu naftale.

Tippkohtumine. Eile, Euroopa tippkohtumise esimesel päeval, õnnestus EL-i liidritel kokku leppida kuuendas sanktsioonide paketis, sealhulgas selles, et EL lõpetab Venemaa nafta ostmise enne aasta lõppu. Et aga Ungari nõustuks, ei sisalda pakett (Ursula von der Leyeni sõnul ajutiselt) läbi torujuhtme voolavat naftat. Lõplik kompromiss jõudis südaööks. 35% Venemaa Föderatsiooni naftaimpordist läheb EL-i torujuhtmete kaudu, samas on embargo seatud 65% naftale, mis saabub meile meritsi. Sellegipoolest keeldub EL aasta lõpuks 90% Venemaa naftast – Saksamaa ja Poola keelduvad sealhulgas naftast, mis nendeni torujuhtmete kaudu jõuab. Lisaks kehtestab kuues pakett sanktsioonid paljudele venemaalastele, sealhulgas patriarh Kirillile, ja eemaldab SWIFT-süsteemist suurima Sberbanki. EL-i tippkohtumisel arutatakse täna kaitse- ja energiajulgeoleku küsimusi ning Venemaa sõjast Ukrainaga tingitud toidupuudust. EL-i juhtidega võtab ühendust Senegali president.

Ilma gaasita. Hollandist sai teine EL-i riik, kes keeldus Venemaa skeemi järgi gaasi eest rublades maksmast. Ja kaotas selle.

Inflatsioon. Nagu eile teada anti, oli inflatsioon Saksamaal mais juba 8,7% - võrreldes aprilli 7,8%-ga. Euroopa Keskpank tõstab diskontomäära ettevaatlikult: juunis võib selle kasv olla 0,25%, kuid kindlasti mitte pool protsenti. Investeeringud langevad: enne 1. märtsi oli EL-i investeerimiseks valmis 79% investoritest, pärast 14. märtsi vaid 25%. Tõsi, 64% investoritest usub, et kolme aastaga olukord EL-is siiski paraneb.

Foto: Marco Verch Professional Phorographer / Flickr (CC BY 2.0)