Naftaembargo üha läheneb

27/05/2022

Kas EL-i riigid lepivad kokku kannatusrikkas kuuendas Venemaa-vastaste sanktsioonide paketis?

Embargo. Vene Föderatsiooni-vastase kuuenda sanktsioonide paketi saatuse otsustavate EL-i saadikute kohtumine Brüsselis on kavandatud pühapäevale, kuid ajalehe Politico andmetel mõned saadikute grupid arutlevad juba täna. Kavas on läbimurre: selleks, et kõik, sealhulgas Ungari, nõustuksid naftaembargoga, sellest võidakse välja arvata nafta, mida Venemaa torustikude kaudu EL-i tarnib. Löök niikuinii saab olema tugev – ligi 90% EL-i naftast tuleb meritsi. Lisaks näeb pakett ette sanktsioonid Venemaa pankade, isiklikult patriarh Kirilli, Venemaa teletöötajate vastu, samuti keelab Venemaa kodanikel EL-is kinnisvara osta.

Väikesed parandused. Poola, kes soovib lahti blokeerida EL-i raha, mida Brüssel õigusriigi põhimõtete rikkumise tõttu riigile ei maksa, on teinud kosmeetilisi muudatusi kohtunike karistamise sätetes (just see säte EL-ile ei meeldi).

Haruldased loomad. Idee keelustada EL-is haruldaste loomade, nagu tiigrid, nahkhiired ja ahvid, pidamine ja müük on leidnud liikmesriikide seas palju toetajaid, kuid Tšehhi ja Poola on sellele vastu. Nad arvavad, et selliseid otsuseid peaksid langetama konkreetsete riikide valitsused.

Foto: nonoindy / Flickr (CC BY-ND 2.0)