Oligarhide vara

25/05/2022

Kas EL konfiskeerib Venemaa rikaste vara?

Konfiskeerimine. Euroopa Komisjon esitab täna direktiivi, mis võimaldab EL-i riikidel mitte ainult külmutada Venemaa oligarhide vara, vaid ka need konfiskeerida ja maha müüa, kui konkreetse riigi kohus on veendunud, et külmutatud vara saadi kuritegeliku tegevuse tulemusena. Samuti saavad riigid müüa külmutatud vara enne konfiskeerimisotsuse tegemist ja esitada oligarhidele vara haldamise eest arve.

Uus kuritegu. Teise direktiivi eelnõuga tehakse ettepanek käsitleda sanktsioonide täitmata jätmist kuriteona, mis hõlbustab vara konfiskeerimist. Mõlema kavandatava direktiivi osas lahvatab paratamatult arutelu – külmutatud vara on kaitstud rahvusvahelise õigusega. Täna on Venemaa-vastaste sanktsioonide all enam kui 800 eraisikut ja kolmkümmend ettevõtet.

Vene nafta. Ungari peaminister Orbán ütles Euroopa Ülemkogu eesistujale Michelile, et ta ei poolda Venemaa nafta embargo kehtestamist ning seetõttu on meede arutamine eelseisval EL-i tippkohtumisel arutada "kontraproduktiivne". Brüsselis, kirjutab ajaleht Poitico, ollakse aga kindlad, et see on vaid viis oma nõusolekut kõrgema hinnaga maha müüa.

Foto: Chris Parker / Flickr (CC BY-ND 2.0)