Föderalism annab vastulöögi

18/05/2022

Kas algatused, mis muudavad EL-i föderaalsemaks liiduks, lähevad läbi?

CoFoU, edasi! CoFoU, lühend sõnadest Conference on the Future of Europe (Euroopa tuleviku konverents), teeb ettepaneku tulevikus muuta peamisi EL-i lepinguid, millele 13 Skandinaavia ja Ida-Euroopa riiki, sealhulgas Eesti, oma eelmise nädala kirjas ülimalt lahedalt reageerisid. Nüüd tulevad Brüsseli ajalehe Politico andmetel vastuskirjaga välja Saksamaa, Belgia, Itaalia, Holland, Hispaania ja Luksemburg (Prantsusmaa ei kirjutanud alla ainult seetõttu, et praegu on ta EL-i eesistujariik). Kõik need riigid on kindlad, et CoFoU on "eriline võimalus" EL-i arendamiseks, näiteks ühe riigi vetoõiguse eemaldamiseks; selle nimel võib ka lepinguid muuta. Euroopa Parlament võib peamiste lepingute muutmise protsessi alustada juba juunis.

Ühine kaitse. Brüssel esitab täna Defense-EU plaani, mille kohaselt hakatakse EL-i riikide kasvavaid kaitsekulutusi koordinerima tsentraliseeritult ning relvi ostma üle-euroopaliste hangetega, et riigid saaksid kaitse-eelarveid võimalikult efektiivselt kulutada. Euroopa Komisjoni ametnikud tunnistavad mitteametlikult, et nad "murravad tabu", kuid olukord nõuab seda.

Euroopa energeetika. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teeb täna ettepaneku uuteks meetmeteks energiasektoris, mille eesmärk on tappa kolm kärbest ühe hoobiga: alandada energiakandjate hindu, vähendada EL-i sõltuvust Venemaast ja vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Tegemist on suure algatusega, mis koosneb pooleteistkümnest dokumendist. Muu hulgas  EL-le pakutakse:

  • säästa elektrit;
  • arendada taastuvenergiat eesmärgiga saavutada 2030. aastaks selle osakaal 45%;
  • pöörata erilist tähelepanu päikeseenergiale, et me kõik paneksime majade katustele päikesepaneelid;
  • mitmekesistada nafta, gaasi, elektri ja vesiniku importi.
Foto: Global Panorama / Flickr (CC BY-SA 2.0)