Naftast loobumine koos vara konfiskeerimisega

06/05/2022

Kas EL-i riigid jõuavad Venemaa nafta embargo osas kompromissile?

Kuues sanktsioonide pakett. Erimeelsused Venemaa nafta embargo ümber on sellised, et Brüsseli ajalehe Politico andmetel istuvad EL-i saadikud täna Brüsselis hiliste õhtutundideni - ja võimalik, et ka nädalavahetusel. Euroopa Komisjoni ettepaneku kohaselt peavad kõik EL-i riigid Venemaa naftast aasta lõpuks loobuma, välja arvatud Slovakkia ja Ungari, kellele antakse veel aasta, kuid nad soovivad ajapikendust, oleks kena, kui 2024. aasta lõpuni. Tšehhi Vabariik ja Slovakkia paluvad samuti ajapikendust. Ka Kreeka tahab saada erandiks reeglist – tema laevad veavad Vene naftat –, kuid kui kreeklased saavad, mida tahavad, kaotavad sanktsioonid suures osas oma mõtte: Kreeka tankerid jätkavad nafta vedamist Hiinasse ja Indiasse ning löök Venemaa saab olema mitte nii tugev. Samal ajal toetab 80% eurooplastest EL-i Venemaa-vastaseid sanktsioone ja 67% toetab sõjavarustuse tarnimist Ukrainasse EL-i fondide arvelt.

Konfiskeerimine. Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel ütles Ukraina meediale antud intervjuus, et Venemaa sanktsioonide all olev vara tuleks konfiskeerida – tagamaks, et Venemaa hüvitab Ukrainale Venemaa rünnakuga riigile tekitatud kahju. Juriidilisest aspektist ei ole konfiskeerimine lihtne küsimus, kuid Micheli sõnul toetavad EL-i riigid seda lähenemist.

Tippkohtumised. Juuni lõpus toimub G7 tippkohtumine, millele järgneb NATO tippkohtumine. Samal ajal valmistatakse Politico andmetel ette EL-USA tippkohtumist.

Foto: Chief National Guard Bureau / Flickr (CC BY 2.0)