Föderatsiooni küsimus

04/05/2022

Keda EL-i uued sanktsioonid tabavad?

Kuues pakett. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen esitleb täna Euroopa Parlamendis Strasbourgis toimuval täiskogu istungil uut Venemaa-vastaste sanktsioonide paketti. Lisaks Venemaa naftast loobumisele aasta lõpuni (välja arvatud Družba naftajuhe, mis varustab 100% Ungarit ja Slovakkiat) näeb pakett ette ka veel kahe suure Venemaa panga lahtiühendamise SWIFT-i süsteemist ja sanktsioone suurima Sberbanki vastu. Brüsseli ajaleht Politico teatab, et EL võib välja kuulutada sanktsioonid ka patriarh Kirillile tema rolli eest sõja toetamisel.

Euroföderalism. Itaalia peaminister Mario Draghi kutsus Strasbourgis kõneldes EL-i üles liikuma "pragmaatilise föderalismi" poole ja muutma EL-i asutamislepinguid, loobudes liikmesriikide vetoõigusest tegevusele Euroopa tasandil, sest "EL-i on vaja kõikjal, alates majandusest kuni energeetika ja turvalisuseni välja."

AI. Euroopa Parlament kiitis teisipäeval heaks raporti tehisintellekti kohta digitaalajastul (AIDA), mis on esimene samm tehisintellekti seaduse suunas, mis peaks andma EL-ile võimaluse tõusta selles valdkonnas liidriks.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)