Nafta, gaas, rubla

03/05/2022

Milline saab olema kuues Venemaa-vastaste sanktsioonide pakett?

Euroopa volinikud hääletavad. Euroopa Komisjon arutab täna Ursula von der Leyeni ettepanekuid kuuenda Venemaa-vastaste sanktsioonide paketi kohta. Kuni viimase hetkeni hoitakse neid sanktsioone saladuses, nii et EL-i riikide saadikud Brüsselis ei ole Brüsseli ajalehe Politico andmetel rahul - neil jääb liiga vähe aega kõike arutada. On teada, et sanktsioonid nii või teisiti mõjutavad Venemaa nafta embargot – ja et Ungari kavatseb selle vastu hääletada. Tõenäoliselt tehakse EL-ile ettepanek naftast täielikult loobuda 1. jaanuariks 2023, kuid nafta osakaal, millest riigid loobuvad mais ja suvel, peaks seejuures olema maksimaalne. Lisaks kavatseb Euroopa Komisjon karistada ettevõtteid, kes teevad lobitööd Venemaa äri heaks.

Kuidas maksta Vene gaasi eest? Itaalia peaminister Mario Draghi esitas selle küsimuse Euroopa Komisjonile, paludes selgeid juhiseid: kas rublades maksmine on sanktsioonide rikkumine või mitte, ja kui mitte, siis millisel kujul? Näiteks kui Venemaa ise konverteerib maksed rubladeks Gazprombanki erikontol (nagu Vene võimud soovitavad), siis kas see rikub sanktsioone?

Digitaalne tervis. Euroopa Komisjon avalikustab täna uued regulatsioonid, mille eesmärk on digitaliseerida tervishoid ja sellega seotud andmed kogu EL-is. Plaanis on luua kaks üleeuroopalist andmebaasi: üks - kodanikele, teine - teadlastele ja ekspertidele. Probleemiks, nagu tavaliselt, on privaatsus ja logistika.

Foto: AlexSky / Pixabay (licence)