Soomlased lähevad NATO-sse?

13/04/2022

Kuidas areneb olukord, kui Soome ja seejärel Rootsi saavad Põhja-Atlandi alliansi liikmeteks?

Veel üks EL-i riik NATO-s. Olemasoleva informatsiooni põhjal otsustades esitab Soome endise peaministri Alexander Stubbi sõnul NATO-ga liitumise avalduse juba mai keskel. Soome valitsus esitleb täna julgeolekukontseptsiooni ning eeldatavasti kutsub parlament seda dokumenti arutades riiki alliansiga liituma. Pärast Venemaa rünnakut Ukrainale pooldab NATO-ga liitumist 68% soomlastest (enne sõda oli neid umbes 30%) ja vaid 12% on vastu. Eksperdid ei välista Venemaa hübriidrünnakut ka Soomele. Ka Rootsi peaminister Magdalena Andersson "ei välista üldse", et tema riik ei jää neutraalseks juba lähiajal.

Persona non grata. Saksa presidenti Steinmeierit Kiievis näha ei taheta – talle keelati  visiidile tulekut  (koos Poola ja Balti riikide presidentidega). Ilmselt on see märguanne sakslastele: Zelenski tahab rääkida kantsler Olaf Scholziga, kes teeb otsuseid, aga väärtusetuid solidaarsusavaldusi ukrainlased ei vaja.

Õiguse ülimuslikkus. Karistusmehhanism õigusriigi põhimõtete rikkumise eest ei ähvarda mitte ainult Ungarit ja Poolat, vaid ka Bulgaariat: Euroopa Parlamendi saadikute delegatsioon külastab sel nädalal Sofiat, et uurida süüdistusi EL-i struktuurifondide vahendite väärkasutamise kohta.

Foto: NATO / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)