Mida saame Hiinale pakkuda

01/04/2022

Kas EL-il õnnestub veenda Hiina Rahvavabariiki Venemaa Föderatsioonile survet avaldama?

Metsola sõidab Kiievisse. Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola edastab Ukraina võimudele "Euroopa Parlamendi toetus- ja lootussõnumi". Metsola on esimene Euroopa võimuorgani juht, kes külastab Ukraina pealinna.

Meie ja Hiina. Täna algab Brüsselis virtuaalne ELi-Hiina tippkohtumine, mis on esimene pärast 2020. aasta juunit. Kõigepealt kõnelevad Euroopa Ülemkogu president Charles Michel ja Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen koos EL-i peadiplomaat Josep Borrelliga Hiina peaministri Li Keqiangiga ning pärastlõunal ühineb nendega Hiina president Xi Jinping. Üldist kommünikeed ei tule, mis Brüsseli ajalehe Politico andmetel tähendab, et tippkohtumisel arutatakse olulisi asju. Tippkohtumine oli kavandatud enne Venemaa sõda Ukraina vastu ja juba siis tundus poliitikutele "raske". Täna püüab EL muuhulgas veenda Hiinat tegema kõik endast oleneva, et veenda Venemaad sõda lõpetama. EL-i argumendid on aga peamiselt majanduslikud, aga "Wandel durch Handeli" põhimõte (saks. "Muudatused läbi kaubanduse")  Venemaa suhtes on karmilt läbi kukkunud. 

Ungari valimised. Pühapäeval toimuvad Ungari parlamendi valimised, mille järel selgub, kas Viktor Orbán saab neljandat korda peaministriks.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)