Euroopa Liit sõja vastu

04/03/2022

Mida teeb Euroopa Liit, kui Venemaa on sõjas Ukraina vastu?

Brüsseli kohtumised. Täna pärastlõunal toimub Euroopa Liidu välisministrite erakorraline kohtumine, kus osalevad USA välisminister Anthony Blinken ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg, samuti Kanada ja Suurbritannia välisministrid (esimest korda pärast Brexitit). Euroopa Liidu ministrid otsustasid eilsel kohtumisel kohaldada ajutise kaitse direktiivi Ukrainast pärit põgenikele, keda Euroopa Liidus on juba üle miljoni.

Uued sanktsioonid. Põhimõtteliselt on Euroopa Komisjon nüüd keskendunud Venemaa kui agressorriigi vastu juba kehtestatud sanktsioonide elluviimisele, kuid teel on ka uus pakett - see puudutab sadamaid, oligarhide perekondi ja fonde. Arutluse all on ka SWIFT-süsteemist lahti ühendatud Venemaa pankade nimekirja täiendamine ning Venemaale kuuluvate privileegide (ajutine) kaotamine Maailma Kaubandusorganisatsioonis või koguni Vene Föderatsiooni organisatsioonist väljajätmine. Kõik oleneb Putini järgmisest käigust – nagu põhimõtteliselt kogu sõda.

Euroopa Liidu laienemine. Järgmisel nädalal toimub Versailles’s arutelu Venemaa agressiooni suhtes haavatavate riikide Euroopa Liiduga liitumise väljavaadetest – jutt pole mitte ainult Ukrainast, vaid ka Euroopa Liidule avalduse esitanud Moldovast ja Gruusiast.

Foto: Erasmus Sydney / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)