Peatada sõda

02/03/2022

Kas EL-i tegevus saab soodustada seda, et Venemaa sõda Ukraina vastu lõpeb?

Sanktsioonid. EL kiitis eile õhtul lõplikult heaks seitsme Venemaa panga lahtiühendamise rahvusvahelisest maksesüsteemist SWIFT. Pangad ühendatakse lahti kümne päeva pärast, kuid see meede ei puuduta ei suurimat Sberbanki ega Gazprombanki, mille kaudu Vene gaasi eest tasutakse. Venemaa täielikku lahtiühendamist SWIFT-ist nähakse viimase abinõuna "tuumavõimalusena" (Saksamaa majandusminister on aga juba teatanud, et tema riik on valmis Venemaa gaasist loobuma). Järgmine sanktsioonide järjekorras on Valgevene, mis andis Venemaale territooriumi hüppelauana rünnakuks Ukraina vastu, kuid ka sel juhul jätab EL väljapääsu paljudes Euroopa riikides kasutusel olevate kaaliumkloriidi soolade ekspordiks.

Venemaa võlakirjad. Pärastlõunal toimuval EL-i rahandusministrite kohtumisel arutatakse nii sanktsioone kui ka mitmete Venemaa riigivõlakirju hoidvate EL-i riikide haavatavust.

Ukraina – EL-i! Euroopa Parlament toetas Ukraina presidendi taotlust võtta tema riik EL-i, kuid, kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, see ei tähenda, et Ukraina võetakse EL-i juba varsti: keegi pole (veel) EL-ga liitumise reegleid tühistanud ja vaevalt et tühistab. Ida-Euroopa palub Ukraina kiiresti vastu võtta, kuid Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania on meelestatud skeptiliselt.

Foto: Taras Gren / Wikipedia Commons (CC BY-SA 2.0)