Mitmepoolsed läbirääkimised

21/02/2022

Kas Euroopa suudab kõiki lepitada?

Välispoliitika. Eesti aja järgi kell 9.30 kohtuvad Brüsselis Euroopa Liidu välisministrid, kelle tänane kohtumine on peaaegu täielikult pühendatud Venemaa ohule Ukrainas. Kohtumisega ühineb ka Ukraina välisminister Dmytro Kuleba, kes väljendab Ukraina ametlikku seisukohta: riik kavatseb NATO-ga liituda vaatamata „mitme Euroopa Liidu riigi“ vastuseisule ning Venemaa ohuga tuleb võidelda eelnevate sanktsioonidega. Ei Euroopa Liit ega USA taha nii kaugele minna, kuid Euroopa Komisjoni president ütles eilses teleintervjuus, et invasiooni korral lõigatakse Venemaa rahvusvahelistest finantsturgudest ära.

Rahusobitamine. President Macron vestles pühapäeval kaks korda telefonis oma Vene kolleegiga, teist korda keskööl Pariisi aja järgi, ning võttis vaheajal ühendust USA, Ukraina, Suurbritannia ja Saksamaa riigipeadega. Biden ja Putin lepivad Macroni vahendusel kokku tippkohtumise korraldamises „põhimõtteliselt“, kuid USA tingimusel, et Venemaa ei ründa Ukrainat. Tippkohtumist valmistavad ette Vene Föderatsiooni välisminister Lavrov ja USA riigisekretär Blinken neljapäevase kohtumise ajal. Lisaks leppisid Putin ja Macron kokku, et nende riikide ja Ukraina esindajad viivad kohtumise läbi kolmepoolses formaadis.

Tulevased pagulased. Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson ütles pühapäeval, et Euroopa Liit valmistub vajadusel Ukraina põgenikke vastu võtma. Eeldatakse, et põgenikke tuleb kümneid tuhandeid ja nad lähevad peamiselt Poolasse, aga ka Saksamaale, Itaaliasse ja Prantsusmaale.

Foto: EU Civil Protection and Humanitarian Aid / Flickr (CC BY-ND 2.0)