Venemaa ja Aafrika kohta

17/02/2022

Mida kahe Brüsseli tippkohtumisega saavutatakse? Kas Bulgaaria parlamendiliiget karistatakse natsitervituse eest?

Kaks tippkohtumist. EL-i liidrid kogunevad täna Brüsselis kahepäevasele tippkohtumisele, täpsemalt kahele tippkohtumisele: EL-Aafrika ja omaenda tippkohtumine, mis on pühendatud olukorrale Venemaa ja Ukraina ümber. Viimasel arutatakse Venemaa-vastaseid sanktsioone Vene Föderatsiooni rünnaku korral Ukrainale. Tõsi, keegi ei hakka sanktsioone veel üksikasjalikult arutama ega nende üle hääletama. Samal ajal ütles Prantsuse välisminister Financial Timesile antud intervjuus, et tema riik on "valmis läbi rääkima kõigest", sest relvastuskontrolli lepingud ei garanteeri midagi.

Aafrika. Esimene kavandatud tippkohtumine toob kokku kõik 27 EL-i riiki ja üle 40 Aafrika liidri. EL loodab koostöös Aafrikaga viia ellu 150 miljardi euro suuruse programmi, mis on täpselt pool Hiina algatusega Belt and Road konkureeriva Euroopa Global Gateway eelarvest.

Heil või mitte heil? Bulgaariast pärit Euroopa Parlamendi liiget Angel Dzhambazkit süüdistatakse Euroopa Parlamendi hoone lähedal natsitervituse demonstreerimises. Dzhambazki eitab kõike: ta „jättis vaid hüvasti“ oma kolleegidega, kellest paljud talle ei meeldi nende „rahvusriikide vihkamise pärast“. 2019. aastal bulgaarlane juba tabati seoses ksenofoobsete kommentaaride kirjutamisega. Samal ajal  kiitis Euroopa Kohus heaks trahvimehhanismi õiguse ülimuslikkuse põhimõte rikkumise eest. Tõsi, Euroopa Komisjon ei kiirusta seda mehhanismi Ungari suhtes kohaldama enne selle riigi aprillivalimisi.

Foto: Jeremy Barande / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)